Park Narodowy Gombe

Zapraszamy was na wedrowke poza utartymi szlakami, do miejsc naprawde dzikich. Jednym z nich jest Park Narodowy Gombe. Gombe jest jednym z najmniejszych parków narodowych Tanzanii, a jego glowna atrakcja sa szympanse.

Gombe stalo sie popularne dzieki dr Jane Goodall w 1960 roku, ktora rozpoczela tu badania naczelnych i program ten prowadzony jest do dzis. Status Parku Narodowego przyznano Gombe w  1968 roku, a dla turystow otwarto w 1978 roku po tym, jak szympansy przyzwyczaiły się do ludzkich gości.  

Gombe  to wymarzona kraina na piesze safari, ale wchodzac tu przygotuj się na niezwykłe spotkań. Szympansy lubią wyrażać swoj charakter dzikimi gestami i okrzykami. Pokaz sily dominującego samca może  przerażac, ale nie uciekaj, zachowaj spokój. Obowiązują tu surowe zasady, aby chronić zarówno ciebie, jak i szympansy. Jesli bedziesz ich przestrzegac ,nic ci sie nie stanie.


Park znajduje się 16 km na północ od miasta Kigoma, nad brzegiem drugiego na świecie najgłębszego jeziora Tanganika w zachodniej Tanzanii. Obejmuje 56 km2 plus pas wód przybrzeżnych i ciągnie się 13 km z północy na południe.  Wysokość: 773 m do 1500 m (Mitumba). 

Oprocz szympansow jest tu jeszcze wele innych gatunkow zwierzat- małpy rudo-ogoniaste, małpy niebieskie i colobusy, pawiany oliwne, które same są przedmiotem innych badań naukowych. Występują tu rowniez dwa gatunki nocne: senegalski galago i południowoafrykański galago (lub bushbaby). Wokół lata ponad 20 gatunków ptaków.

Wizyte w Gombe mozesz polaczyc z nurkowaniem w jeziorze Tanganika, odpoczynkiem na plazy  lub odwiedzinami pobliskiego Ujiji.Ujiji to  najstarsze miasto w zachodniej Tanzanii, ktore było ważnym islamskim miastem handlowym dla niewolników ze wschodniego Konga i towarów takich jak kość słoniowa.To rownez miejsce gdzie przebywal Livingstone.

Gombe podstawowe informacje:

      Średnie temperatury: 26-30°C (w dzień) i 14-17 C (w nocy).

       Pora sucha: połowa maja-październik-listopad, pora deszczowa: listopad-połowa maja (mniej deszczu w okresie styczeń-luty), brak zmian sezonowych w gęstym lesie. 

•   Najlepszy czas na wizytę: pora deszczowa, dla roślin i owadów oraz lepsze wykrywanie szympansów (nie wędrują tak daleko w porze deszczowej). 

     *  *  *  *  *  *  *

Park dostepny  jedynie lodzia z Kigoma.

·     Do Kigoma sa regularne loty tylko  z Dar es Salaam.Mozna jeszcze dostac sie  pociągiem z Dar es Salaam ,ale taka  podroz trwa od 2-3 dni. Samochodem z Dar es Salaam przez Taborę 1300 km dalej, a następnie 100 km polną drogą (trudną w porze deszczowej).

·     Wedrowka po Gombe dozwolona tylko z przewodnikiem ,w grupach maksymalnie 6 osob. Wstep dla osob powyzej 15lat. Wedrowka trwa do 6 godzin. 

      Wstep 100$  +18% Vat od osoby /24h    

 

 

W CO SIE UBRĆ NA AFRYKANSKIE SAFARI

Pakujesz sie na swoje pierwsze safari do Afryki i pojawia  sie pytanie -co zabrac...Nie przejmuj się - przygotowaliśmy przewodnik o odziezy ...

Najczesciej czytane