NARODOWY PARK MIKUMI

Gdzie?

280 km na zachód od Dar Es Salaam znajduje sie Mikumi, czwarty pod względem wielkości park narodowy w Tanzanii. Rozłożony pomiędzy górami Uluguru i Lumango, ktorego krajobraz  często porównywany jest do krajobrazu Serengeti. Park Narodowy Mikumi przylega do północnej granicy największego rezerwatu dzikich zwierząt w Afryce – Selous  i  przecina go  utwardzona droga prowadzaca z  Dar es Salaam do Iringa. Mikumi jest dogodnie zlokalizowane i dość łatwo się tam dostać. To 5 godzin jazdy autostradą A7, która łączy Tanzanię z sąsiednią Zambią. A7 łączy również Iringa i Mikumi w około 4 godziny.

Ze względu na dostępność jest jednym z popularniejszych parków w Tanzanii i  ważnym ośrodkiem edukacji, w którym studenci uczą się ekologii i ochrony przyrody.

Jak ?

Safari w Mikumi  to najlepsza opcja jeśli  mamy malo czasu na safari i  starujemy z Dar Es Salaam lub Zanzibaru. Z Zanzibaru dostepny samolotem lub promem i samochodem. Jest to tez jedna z najtańszych opcji safari, co nie znaczy, ze oferuje mniej wrazen. Dla budzetowych turystow dostepny rowniez autobusem z Dar- autobus z Dar Es Salaam wyjezdza w godzinach rannych z dworca Ubungo okolo godziny  6.00 i jedzie do miasta Mikumi okolo 5 godzin. Bilet kosztuje od 10do 15$. Z Parku mozna wynajac samochod safari z przewodnikiem, koszt okolo 250$.  Plan przykladowego safari do Mikumi  tutaj

Co?


W Mikumi  można  zobaczyć 4 ze zwierzat wielkiej afrykanskiej piatki-  leoparda, lwa, słonia, bawoła. W  Mikumi szanse zobaczenia lwa, który wspina się po pniu drzewa, są większe niż w Manyara ( ktore słynie z tego, że jest jednym z niewielu miejsc, w których lwy wspinaja sie po drzewach). Lwy z wysokosci oglądają swoje trawiaste królestwo  oraz migrujące przez nie stada zebr, antylop gnu, impali i bawołów. Żyrafy żerują w odizolowanych akacjach, które rosną na obrzeżach rzeki Mkata, wysepek cienia, które lubia także słonie Mikumi. Sloni tu pelno. Słonie z Mikumi  wydają się być zauważalnie mniejsze niż inne słonie afrykańskie  i maja znacznie krótsze kły, co czyni je mniej atrakcyjnymi dla kłusowników.

Najbardiej charakterystyczne dla Mikumi są populacje afrykańskich dzikich psów i duża populacja elandów. To swietne miejscem do obserwacji potężnej elandy, największej antylopy na świecie. Równie imponujące duze kudu i sable nawiedzają podnóża gór, które wznoszą się na granicach parku. Zarejestrowano tu tez ponad 400 gatunków ptaków, stalych mieszkancow oraz mnóstwo europejskich migrantów.  W blotnistych basenach w rejonie Kikoboga kapia sie hipopotamy.

Park bogaty jest rowniez  w czarne antylopy, pawiany, gnu i bawoły, cywety, trzcinowce, guzice, kozły wodne, gnu i jelenie Lichtensteina. Krokodyle, jaszczurka monitorująca i gigantyczny pyton należą do czesto spotykanych  mieszkańców parku.Safari w Mikumi mozna polaczyc z wedrowka po Parku Gorskim Udzungwa lub po gorych Uluguru oraz z wizyta w wiosce Masajskiej.


Kiedy ?

Klimat w Mikumi waha się od ciepłego do gorącego i wilgotnego, z niewielkimi zmianami w ciągu roku. Najcieplejsze miesiące to październik-marzec, a najchłodniejsze czerwiec-sierpień.

Temperatura nie zmienia się zbytnio w pobliżu równika, ale wysoka wilgotność może zachęcić muchy tse-tse, chociaż odstraszają je wysokie temperatury; unikaj noszenia ciemnoniebieskich, ciemnobrązowych i czarnych ubrań, które przyciągają ich jak skóry zwierząt.

Park Narodowy Mikumi można zwiedzać przez cały rok, ponieważ nie ma tam aktywności, na którą ma wpływ pora roku. Sezon w Mikumi trwa od czerwca do października, ale nigdy nie można nazwać go zatłoczonym. Jest to  jednak  najlepszy czas na wizytę w Mikumi ponieważ zwykle jest to pora sucha. W porze suchej roślinność nie jest gęsta, , co zapewnia dobrą widoczność ; w porze suchej źródeł wody jest niewiele, dlatego bardziej przewidywalne jest  gdzie  zwierzyna sie zbiera, by ochłodzić się po długim dniu i napić wody.

Temperatury dzienne zwykle wynoszą około 27°, dni są jasne i.

Czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień – prawie nigdy nie pada. To najfajniejsze miesiące. Temperatury w nocy spadają do około 18°C. Temperatury noca na większych wysokościach moga znacznie spadac, więc jeśli wyruszasz wczesnym rankiem u podnóża wzgórz, zaleca się ubrac cos cieplejszego.

Listopad i grudzień  to początek pory deszczowej, deszcze są rzadkie, zwykle po południu. Rzadko pada deszcz przez cały dzień. Okres od listopada do maja to najlepszy możliwy czas na obserwację ptaków. Ptaki osiadłe, przybierają charakterystyczne upierzenie lęgowe, podczas gdy ptaki wędrowne, takie jak bocian europejski, przybywaja do Afryki z chłodniejszych krajów.

Styczeń i luty to pora deszczowa i więcej deszczowych dni. Mimo to rzadko zdarza się doświadczać deszczu przez cały dzień. Popołudniowe mzawki są powszechne.

Marzec, kwiecień i maj to najbardziej mokre miesiące. Przez większość dni występuje zachmurzenie i deszcz, choć rzadko przez cały dzień. W porze deszczowej jest gorąco i wilgotno. Średnie temperatury wahają się zwykle do 30 ° C  w dzien i  21 ° C noca . Poza sezonem, w kwietniu i maju, kiedy jest najbardziej mokro, park jest nadal stosunkowo dostępny i oferuje zupelnie niezle widoki.

Podsumowanie

Rozmiar: 3230 km2 (1250 mil kwadratowych), czwarty co do wielkości park narodowy w Tanzanii i część znacznie większego ekosystemu skoncentrowanego na wyjątkowo rozległym rezerwacie zwierzyny łownej Selous.

Lokalizacja: 283 km (175 mil) na zachód od Dar es Salaam, na północ od Selous, w drodze do Ruaha, Udzungwa i Katavi.

Posiada ponad 20 gatunków ssaków, około 1200 gatunków roślin i 30 gatunków motyli. Park oferuje spektakularną koncentrację różnorodnych zwierząt na równinie zalewowej Mkata, w tym czterech z wielkiej piątki, słonia, bawoła, lwa i lamparta. Stada gnu, zebr, impali i żyraf są częstym widokiem na równinie. Największe na świecie antylopy – Eland, Greater Kudu, Sable Antelopes, Defassa Waterbuck i afrykańskie psy myśliwskie. Oddziały pawianów są zabawne do oglądania i są powszechne w parku.

Mikumi znajduje się  na uboczu Tanzanii. Park odwiedza tylko niewielki ułamek przyjezdzajacych do Tanzania, w porównaniu do 200 000 turystów, którzy co roku odwiedzają Park Narodowy Serengeti. Chociaż Serengeti jest zdecydowanie warte odwiedzeniaw Mikumi  nie będziesz miał do czynienia z tłumami. 

Mikumi oplaty

·       Oplaty za wjazd:

a) dorosli 30$

b) dzieci miedzy 5 a  15 rokiem zycia  10

c) dzieci ponizej 5 lat -gratis

·       Oplaty kempingowe:

a) dorosli 30$

b) dzieci miedzy 5 a  15 rokiem zycia  10

c) dzieci ponizej 5 lat -gratis

 

Do wsztyskich  cen nalezy dodac 18% Vat


W CO SIE UBRĆ NA AFRYKANSKIE SAFARI

Pakujesz sie na swoje pierwsze safari do Afryki i pojawia  sie pytanie -co zabrac...Nie przejmuj się - przygotowaliśmy przewodnik o odziezy ...

Najczesciej czytane