Wyspa Saanane - najmniejszy park na swiecie


Malpa De-Brazza, Saadani Park
Saanane to spokojny klejnot, otoczony największym jeziorem w Afryce. Wyspa Saanane na Jeziorze Wiktorii została niedawno podniesiona do parku narodowego, zwiększając liczbę parków narodowych Tanzanii do 16. Saanane to pierwszy park narodowy w historii miasta, najmniejszy zarówno w Tanzanii, jak i w Afryce Wschodniej, prawdopodobnie nawet na świecie.
 Fascynująca wyspa Saanane to prawdziwy klejnot, z zielonymi korytami rzek, naturalnie rzeźbionymi skalistymi wzgórzami i krajobrazami otoczonymi tropikalnymi wodami. Wszystko to ozdobione jest dziką różnorodnością ptaków, ryb, owadów i kwiatów, z wyjątkowym widokiem na Jezioro Wiktorii i zabytki Mwanza City.
Tutaj, w otoczeniu największego jeziora w Afryce, znajdziesz spokojną kryjówke z dala od zgiełku miasta Mwanza. Wyspa została nazwana na cześć miejscowego rolnika i rybaka Mzee Saanane Chawandi, który był wówczas właścicielem wyspy i założył zoo, aby promować edukację w zakresie ochrony przyrody i zainteresowanie dziką przyrodą. Zoo skupiło się również na stworzeniu centrum rekreacyjnego dla mieszkańców Mwanza Town, najbliższego dużego miasta na wyspie. Pod koniec 1960tych roku Saanane pelne bylo  dzikiej przyrody i zwierzat, z ktorych  wiele ostatecznie przeniesiono na wyspę Rubondo także  na Jeziorze Wiktorii.
Saanane jest pierwszym parkiem narodowym, jaki kiedykolwiek został zlokalizowany w mieście. W 1991 roku wyspa została ogłoszona rezerwatem zwierzyny, wzmacniającym i promującym ochronę przyrody. Dziś na wyspie żyją swobodnie wędrujące ssaki, takie jak zebra impala, góralek skalny, aksamitna małpa i dziki kot. Jest to jedyne miejsce w Tanzanii, gdzie można spotkać małpkę De-Brazza. Przygotuj się rowniez  na wejście na gadzi ²plac zabaw". Zjedz lunch w pobliżu krokodyli, które wykorzystują wyspę jako wylęgarnię lub rozejrzyj się za duzymi waranami, brodatymi  jaszczurkami agama, żółwiami naleśnikowymi i lamparcimi oraz wieloma gatunkami węży, zwłaszcza pytonów. Jesli  jestes obserwatorem ptaków możesz cieszyć się wyspą jeszcze bardziej. Zarejestrowano tu ponad 70 gatunków ptaków, w tym ptaki zamieszkujące i migrujące.

Wyspa Saanane kilka faktow:

  •  Park obejmuje łącznie 2,15 km (zarówno bałagan wodny, jak i lądowy) w tym dwie wysepki - Chankende Kubwa i Chankende Ndogo na południu.
  •  Jak się dostać: Do Mwanzy można dotrzeć koleją, statkiem, samolotem lub samochodem, a następnie rejs statkiem do Saanane.  Od Mwanzy to tylko krótka przejażdżka łodzią (około 10 minut).
  • Najlepszy czas na wizytę: przez cały rok. Listopad - marzec dla najróżniejszych gatunków ptaków i najbardziej zielonych krajobrazów, czerwiec - sierpień to pora sucha w Saanane, idealna na pikniki i wędrówki po skałach.
  • Co robić: piesze safari, obserwowanie ptaków, kajakarstwo,  wędrówki po skalach, piknik, wycieczki statkiem (wymagają wcześniejszych uzgodnień). W przyszłości zostaną zorganizowane wędkarstwo sportowe i spoty wodne.


W CO SIE UBRĆ NA AFRYKANSKIE SAFARI

Pakujesz sie na swoje pierwsze safari do Afryki i pojawia  sie pytanie -co zabrac...Nie przejmuj się - przygotowaliśmy przewodnik o odziezy ...

Najczesciej czytane