Na południowo-zachodnim rogu dużego, płytkiego jeziora Wiktorii, ktore rozciaga sie pomiedzy Tanzanią, Ugandą i Kenią znajdziesz kraine dziewiczej natury - Park Rubondo. To mala kraina cudów obejmująca glowna wyspę Rubondo i dziewięć mniejszych wysp schowanych w kraniec jeziora Wiktorii na północny zachód od Mwanzy. Lądowanie na Rubondo jest jak wyjście z wehikułu czasu do Parku Jurajskiego. Dziewicze lasy tropikalne, plaże i jeziora czekajace na odkrycie; wyspy nie zamieszkuja ludzie.
Na pagórkowatej wyspie znajdują się otwarte tereny - głównie bagna papirusowe i równina długich traw - ale ponad 80% to lasy. Przed rokiem 1960 nie było szansy na dostrzeżenie doskonałej przyrody safari. Dopiero profesor Bernard Grzimek(ktory pochodzil z Polski), znany z tego, że zwrócił uwagę calego swiata na Serengeti - włączył Rubondo w projekt ratowania ssaków jako reakcję na kłusownictwo i kurczenie się środowiska. I tak, w latach 60-tych i 70-tych, odległy Rubondo bez ludzi stał się idealnym schronieniem dla wprowadzania dużych ssaków, takich jak nosorożec, słonie, antylopy roan, szympansy i żyrafy. Niestety kłusownicy szybko się zorientowali,ze na wyspie sa zwierzeta i zniszczyli populacje nosorożców i antylop. Na szczescie różne inne gatunki stały się często spotykanymi mieszkańcami.
Po lasach wedruja dwie rodziny słoni. Wielu z 50 osobników osiągnęło zadziwiające proporcje. Istnieje nie mniej niż sto żyraf, które zwykle spędzają czas w najbardziej wysuniętych na południe obszarach. Buszboki brną między figami, palmami i innymi drzewami, hipopotamy przemierzają brzegi, wydry z żółtymi plamami bawia sie w skalistych zatoczkach, krokodyle zerkają na ciebie oczami wystającymi z migoczących wód, a krzyk szympansa często przerywa ciszę na wyspie. Rubondo nie jest wyspą wielkich kotów ani dużych stad pasących się zwierząt. Jest domem dla bardziej nieuchwytnych skarbów. Jednym z najbardziej uderzających stworzeń ukrywających się w mokradłach i wodnistych granicach lasu jest antylopa sitatunga. Obserwacja to szczególna uczta, raczej nie spotkasz jej nigdzie indziej w Tanzanii. Innym znanym mieszkańcem jest dziki szympans, który został wprowadzony w latach 1966–1969. Od tego czasu populacja rośnie i jest obecnie nieco bardziej oswojona. Co więcej, cała wyspa jest pełna motyli. Na szczęście wydają się preferować odchody zwierząt, co powoduje, że opuszczają ukwiecone lasy i znacznie łatwiej je zauważyć.
Chociaż rzeczywiste liczby są nadal nieznane, populacja ptakow na wyspie jest wyjątkowo bogata i szacowana na ponad 400 ptaków lęgowych. Szara papuga, wprowadzona w 2000 roku, kiedy 34 ptaki zostały uratowane z nielegalnego handlu, jest spektakularnym nowicjuszem. Głośne wrzaski słychać w całym lesie. Innym hałaśliwym okazem jest afrykański orzeł rybny, którego czarno-białe i kasztanowe pióra często widuje się nad brzegami. Ci, którzy nie mają dość obserwowania ptaków, udają się na trzy Wyspy Ptaków, aby podziwiac wielkiego kormorana, kormorana trzcinowego i wężówke afrykańska.Trzecia wyspa, znana również jako Wyspa Krokodyli, dodaje emocji,ktorych nie zapomnisz, dzieki ogromnej liczbie krokodyli nilowych.
***
Park Narodowy Rubondo został założony w 1977 i wraz z rezerwatem dzikiej przyrody Biharamulo i rezerwatem dzikiej zwierzyny Burigi stanowi najważniejszą jednostkę ochrony na jeziorze Wiktorii, trzecim co do wielkości jeziorze słodkowodnym na świecie.
- Obejmuje 456 km kwadratowych (z czego 240 km kw. to ląd) i rozciąga się 30 km z północy na południe.
- Średnia temperatura wynosi 22 ° C przez cały rok (25-32 ° C w ciągu dnia, 15-20 ° C w nocy).
- Na wyspę można dotrzeć tylko łodzią lub samolotem.
Co robić na wyspie Rubondo?
Piesze safari z przewodnikiem, wędkarstwo sportowe ( tu wystepuje wyjątkowo duży lokalny okon Nilu, który moze ważyc ponad 100kg), wycieczki łodzią( aby spotkać ptaki i krokodyle nilowe )