Obszar chroniony Ngorongoro

Obszar Chroniony Ngorongoro (dalej bede nazywac go w skrocie Ngorongoro)
jest jednym z najbardziej znanych, naturalnych  miejsc safari na swiecie. To obszar o powierzchni  8292 km. kwadratowych i  wysokości od 1020 m do 3577 m.  Krater Ngorongoro i otaczające go wyżyny tworzą jeden z najpiękniejszych regionów Afryki i sa jedna z największych atrakcji północnej Tanzanii. Obszar  obejmuje trzy spektakularne kratery wulkaniczne, Wąwóz Olduvai, ogromne połacie sawanny, lasy i krzewy, równiny Serengeti Mara , Northern Highland Forest Reserve (NHFR) znany jako „Entim Olturot” w języku Maa.
Inne ważne miejsca  znalezione w Obszarze ochronnym Ngorongoro to stanowisko archeologiczne i paleontologiczne znajdujące się w Wąwozie Oldupai oraz wczesne ślady stóp ludzkich odkryte w Alaitole w rejonie Ngarusi. Ngorongoro  jest wizytówką przemysłu turystycznego Tanzanii. Jest także jedynym miejscem na ziemi, w którym ludzkość i dzikie zwierzęta współistnieją w harmonii. Wlasnie ze względu na te szczególne cechy oraz harmonijne współistnienie dzikiej przyrody z ludźmi, które istniało przez wiele lat, NCA uzyskał status Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1979r  i został wpisany jako jeden z Międzynarodowych Rezerwatów Biosfery przez Program Rezerwy Człowieka i Biosfery w 1971r.
Obszar chroniony Ngorongoro pierwotnie byl część Parku Narodowego Serengeti, gdy ten drugi został założony przez Brytyjczyków w 1951 r., W 1959 r. Utworzono Urząd Ochrony Obszaru Ngorongoro (NCAA), oddzielając Ngorongoro od Serengeti. Ngorongoro jest jedynym miejscem na świecie z dużą koncentracją dzikiej przyrody żyjącej w harmonii ze społecznościami ludzkimi.  Grunty na tym obszarze są wielofunkcyjne, zapewniając status ochrony dzikiej fauny i flory, jednocześnie umożliwiając zamieszkanie przez ludzi. Jego wyjątkowość polega na tym, że Ngorongoro jest miejscem, w którym człowiek, żywy inwentarz i dzikie zwierzęta żyją w pokoju: czasami można zobaczyć bydło Masajów pasące się obok zebr na łąkach Ngorongoro. Wiele systemów zagospodarowania przestrzennego na tym obszarze należy do najwcześniejszych na świecie, które stanowią sposób na pogodzenie rozwoju człowieka i ochronę zasobów naturalnych.

Ludzie

W przeciwieństwie do parków narodowych, z  których eksmitowano mieszkańców, obszar chroniony Ngorongoro pozostaje częścią ojczyzny Masajów. Na pewno ich zobaczysz, jak opiekują się bydłem i kozami, a także sprzedają naszyjniki i noże wzdłuż drogi. Wiele dzieci czeka po drodze, aby pozować do zdjęć, ale pamiętaj, że większość z nich opuszcza szkołę w tym celu. 
Około 200 lat temu Masajowie przybyli i od tamtej pory skolonizowali obszar w znacznej liczbie, a ich tradycyjny sposób życia pozwala im żyć w harmonii z dziką przyrodą i środowiskiem. Dzisiaj w Ngorongoro żyje około 42 200 pasterzy Masajów z bydłem, osiołkami, kozami i owcami. Podczas deszczy przechodzą na otwarte równiny; w porze suchej przenoszą się na sąsiednie lasy i zbocza górskie. Masajowie mogą zabierać swoje zwierzęta do Krateru na wodę i wypas, ale nie mogą tam mieszkać ani uprawiać. Gdzie indziej na obszarze ochrony Ngorongoro mają prawo do swobodnego przemieszczania się.
Datoga, pasterze mówiący w języku nilo-hamickim, którzy przybyli ponad 300 lat temu, a następnie zostali zmuszeni przez Masajów do opuszczenia obszaru Serengeti-Ngorongoro, dziś mieszkają tuż poza Ngorongoro, w dorzeczu jeziora Eyasi i dalej.
Można odwiedzić miejsca kultury Masajów w Ngorongowo, aby dowiedzieć się więcej o ich wyjątkowej kulturze, robić zdjęcia i kupować pamiątki. Należy uiścić opłatę za wstęp, ale warto. Zachowaj ostrożność, ponieważ fotografowanie ludzi na poboczu bez zgody jest uważane za złe maniery. Masajskie Bomy z ktorymi wspolpracujemy:

• KILOKI SENYATI BOMA KULTURALNA
Usytuowany przy głównej drodze do Serengeti, 7 km na południowy zachód od centrum informacji Olduvai Gorge
• BOMA KULTURALNA LOONGUKU
Usytuowany przy głównej drodze do Serengeti, 10 km przed zjazdem do wąwozu Olduvai
• BOMA KULTURALNA IRKEEPUSI
Położony 2 km na północny wschód od mini bramy Lemala, przy głównej drodze do Empakaai
• SENETO BOMA KULTURALNA
Usytuowany na zachód od Bramy Seneto, w obrębie niziny Malanja
Wiecej o Masajach w odzielnym poscie Plemie Masajow .

Glowny krater 

Najwazniejszym miejscem obszaru  chronionego Ngorongoro jest glowny Krater, a w zasadzie kaldera wygasłego wulkanu -to jeden z najbardziej zdumiewających i znanych cudów natury na świecie. Jest to duża, nieprzerwana, nie zalana kaldera, utworzona, gdy gigantyczny wulkan eksplodował i upadł jakieś trzy miliony lat temu. To dom dla największej gęstości wielkiej zwierzyny w Afryce, w tym całej wielkiej piątki i mnóstwa drapieżników. To takze  wyjątkowe miejsce do interakcji z ludźmi z plemienia Masajów. Jest to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w Tanzanii i na kontynencie, cud natury zasłużenie wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i w żadnym wypadku nie można go pominąć. Gdyby  Ngorongoro nie stał się szóstą co do wielkości nieprzerwaną kalderą na świecie, tak zwany krater Ngorongoro mógłby być górą wulkaniczną o wysokości Kilimandżaro. Magia Ngorongoro zaczyna się, gdy jesteś na krawędzi i spogladasz w dol na splątany las owiniętym mgłą. Stąd zjezdzasz w dol na szeroką równinę rojącą się od dzikiej przyrody. Strome ściany wznoszą się od 400 do 610 metrów od dna krateru,  a jego podstawa zajmuje 264 km kwadratowych( srednica 19km). Wysokość pierwotnego wulkanu musiała wynosić od 4500 do 5800 metrów wysokości.
Krater to jedno z największych naturalnych spektakli na świecie, których magiczne otoczenie i bogata dzika przyroda nigdy nie przestana  zachwycac.Tu zobaczysz niezwykle przedstawienie,jak zdobycz i drapieżniki pasą się i wędrują po otwartych łąkach, bagnach i lasach akacjowych. 
Krater jest naturalnym sanktuarium dla około 30.000 zwierząt, w tym wielkiej afrykanskiej piątki, w sklad ktorej wchodza: bawoł afrykanski, słon, lew, lampart, i czarny nosoroże.Wokół pieknego miejsca piknikowego Ngoitoktok Springs jest mnóstwo hipopotamów, a na jeziorze Magadi stada flamingów przybyle na płycizny w porze deszczowej , tworzą rozległy różowy koc. Las Lereal (który ma mniej atrakcyjne miejsce na piknik i jest punktem wyjścia do drogi wspinaczkowej Lereal lub Lerai) jest dobry dla słoni, których krater ma od 200 do 300.W lasach deszczowych  blizej krawędzi krateru, znajdują się lamparty.
 Drapieżniki obejmują około 600 hien cętkowanych, 55 lwów (według ostatniej liczby) oraz szakale złote i czarne. Te drapieżniki są utrzymywane przez dużą liczbę zamieszkujących je roślinożerców, przy czym najczęstsze są gnu, zebry, bawoły i gazele Granta i Thompsona. Popularne tu sa rowniez gepard, bawolec,  serwal, guzieckob sniady, rzadkie dzikie psy. Około 20% gnu i zebry migruje rocznie między kraterem a Serengeti. Dzięki patrolom przeciw kłusownikom krater jest obecnie jednym z niewielu miejsc w Afryce Wschodniej, w których odwiedzający mogą zobaczyc krytycznie zagrozonego czarnego nosorożca-  około 30 zamieszkuje w kraterze, i najczęściej można je zobaczyć między Lereal Forest i  zjazdemLemala.
  
Na dnie krateru widać rowniez wiele gatunków ptaków i owadów. 
Powodem całej tej obfitości fauny i flory jest obecność wody, zarówno ze stałych źródeł podtrzymujących bagna, jak i ze stałych strumieni i rzek zasilanych przez spływ z lasów kraterowych. 
 Główną drogą do krateru jest droga zejścia Seneto, która wchodzi do krateru po jego zachodniej stronie,po wejściu z bramy Lodoare ; tam sa rowniez najlepsze widoki. Aby wyjść, skorzystaj z drogi dojazdowej Lerai, która zaczyna się na południe od jeziora Magadi i prowadzi do krawędzi w pobliżu siedziby parku. Droga Lemala znajduje się po północno-wschodniej stronie krateru w pobliżu Ngorongoro Sopa Lodge i służy zarówno do wjazdu i wyjazdu.

Poza kraterem

Oprócz głównej kaldery, Ngorongoro ma również dwa inne kratery wulkaniczne: Olmoti i Empakai, ten pierwszy słynie z oszałamiających wodospadów, a ten drugi ma głębokie jezioro i bujne, zielone ściany. O Olmoti i Empakai mozna przeczytac na tutajNa zawietrznej Wyżyny Ngorongoro wystaje kultowy Oldonyo Lengai, aktywny wulkan i trzeci najwyższy szczyt Tanzanii po Kilimandżaro i Meru. U podnóża góry znajduje się jezioro Natron, główna hodowla flamingów w Afryce Wschodniej.
  
Na zewnątrz krateru znajdują się dzikie zwierzęta, ale nie ma ich tak duzo jak w większości innych parków. Na krawedzi krateru  znajduja sie duże stada żyraf. Nadal możesz zobaczyć słonie i lamparty wzdłuż drogi, a zachodnie równiny pełne są gnu, elandu, topi, gazeli i stad zebry. Obszar jeziora Ndutu na zachodzie ma znaczną populację geparda i lwa

Legendarna coroczna migracja gnu i zebry również przechodzi przez Ngorongoro, gdy 1,7 miliona zwierząt kopytnych przemieszcza się w kierunku południowym w grudniu, a następnie w czerwcu. Stada przechodzące przez równiny Ngorongoro obejmują 1,7 miliona gnu, 260 000 zebry i 470 000 gazeli. Obszar jeziora Ndutu na zachodzie ma znaczną populację geparda i lwa. W Ngorongoro zarejestrowano ponad 500 gatunków ptaków. Należą do nich struś, biały pelikan oraz większy i mniejszy flaming na jeziorze Magadi w kraterze, jeziorze Ndutu oraz w jeziorze kraterów Empakaai. ponad 100 gatunków ptaków nie znalezionych w Serengeti zostało tutaj  zauważonych.

Roślinność obszaru chronionego Ngorongoro


Ngorongoro jest domem dla bujnej zieleni, a także roślin pustynnych. Obszar ten obejmuje nieuprawną roślinność nizinną, jałowe i półsuche zbiorowiska roślinne, obfitą krótką trawę wykorzystywaną do wypasu oraz lasy górskie. Zarośla, łąki, wysokie otwarte wrzosowiska, i resztki gęstych wiecznie zielonych lasów pokrywają strome zbocza krateru. Mozna także można spotkać drzewa wysokogórskie, w tym kwiat pawia, zółte drzewo, palisander afrykanski i słodką oliwkę. Istnieją również rozległe odcinki czystego bambusa na górze Oldeani i cedra na górze Makarut na zachodzie. Wyżynne lasy zawierają akację czerwoną cierniowa i  akacjową gumowa.

Basen kraterowy jest pokryty otwartymi równinami z krótkiej trawy ze świeżymi i słonawymi jeziorami wodnymi, mokradłami, bagnami i dwoma płatami lasów akacji. Las Lerai jest domem dla drzewa zoltej akacji. Pofałdowane równiny na zachodzie porośnięte są trawą i okazjonalnie akacjowymi parasolami i drzewami kamforowymi . akacja cierniowa i  drzewa z rodziny bobowatych dominują w bardziej suchych warunkach nad jeziorem Eyasi. Te rozległe użytki zielone i krzewy są bogate, stosunkowo nietknięte przez uprawy i wspierają bardzo duże populacje zwierząt.

Miejsce, gdzie zaczęło się ludzkie życie

Ngorongoro zawiera  liczne stanowiska paleontologiczne, archeologiczne i antropologiczne o wyjątkowej jakości np Wąwóz Olduvai, powszechnie uważany za kolebkę ludzkości i najważniejsze prehistoryczne miejsce na świecie. To właśnie w Olduvai pozostałości Zinjanthropusa, pierwszych ludzi na świecie, odkryli dr Louis i Mary Leakey ponad 50 lat temu. Znaleziono tam również najwcześniej znane okazy rodzaju ludzkiego, Homo-habilis, a także wczesne hominidy, takie jak Paranthropus boisei. Wąwóz Olduvai to stromy wąwóz w dolinie Wielkiej Szczeliny, rozciągający się wzdłuż wschodniej Afryki. Smagany wiatrem Olduvai ma około trzydziestu mil długości i leży w cieniu wyżyn Ngorongoro. Wąwóz pochodzi od oldupaai, co po masajsku oznacza dziką roślinę sizalową.
Miliony lat temu  na tym miejscu bylo duże jezioro, którego brzegi pokryte były kolejnymi złożami pyłu wulkanicznego. Około 500 000 lat temu siły sejsmiczne spowodowaly strumień, który zaczął przecinać osady, odsłaniając siedem głównych warstw w ścianach wąwozu. Na podstawie dowodów kopalnych znalezionych w wąwozie Olduvai uważa się, że różne gatunki hominidów nieprzerwanie okupują krater przez ostatnie trzy miliony lat istnienia Ngorongoro. Obok wawozu znajduje sie  muzeum. Muzeum Oldupai Gorge to fascynująca podróż w czasie do samego początku ludzkości. Realistyczne kopie najważniejszych odkryć można łatwo przeglądać, a po ciekawym wykładzie na temat pracy przeprowadzonym przez naukowców można obejrzec te miejsca z doświadczonymi przewodnikami Ngorongoro. Wiecej o Olduvai wkrotce w kolejnym poscie.

Wizja  Ngorongoro 


Ngorongoro powolano do zycia z zamiarem stworzenia samofinansującego się obiektu światowego dziedzictwa, który zapewnia trwałe korzyści rdzennym mieszkańcom obszaru, Tanzańczykom i gwarantuje ochronę zasobów naturalnych, kulturowych i archeologicznych dla globalnej społeczności.
Wieloraką filozofią użytkowania gruntów na tym obszarze jest utrzymanie pokojowego współistnienia człowieka i dzikiej przyrody w naturalnym i tradycyjnym otoczeniu. Pasterstwo, ochrona zasobów naturalnych i turystyka to trzy główne elementy, które są równo traktowane przy podejmowaniu decyzji dotyczących kształtowania polityki. Ngorongoro dąży do historycznej równowagi ludzi i przyrody w sposób, który nie był możliwy w wielu częściach świata. Stawką jest bogata różnorodność biologiczna i ekologia Równin Serengeti i Wyżyny Ngorongoro, głównych stanowisk paleontologicznych i archeologicznych oraz ważnych obszarów zlewni. Turystyka jest istotnym elementem w zwiększaniu dochodów, a także była zachęcana i rozwijana z poszanowaniem kultury i bez szkody dla środowiska. Człowiek i jego przodkowie żyją w ekosystemie Ngorongoro od ponad trzech milionów lat. Dzięki starannym badaniom i ciągłemu zarządzaniu, krucha równowaga między człowiekiem a naturą zostanie z powodzeniem utrzymana.

Ciekawostki 

-Każdego roku około 450 000 turystów odwiedza Ngorongoro, co stanowi 60% średniej liczby 770 000 turystów odwiedzających Tanzanię rocznie. Znani goście to były prezydent USA Bill Clinton, królowa Danii Magrethe II, były amerykański działacz na rzecz praw człowieka Rev Jesse Jackson, gwiazda filmowa z Hollywood Chris Tucker, John Wayne, Prince William i cała delegacja uczestnicząca w szczycie Leona Sullivana w 2008 r. miejsce w Arusha.
-Niektóre sceny z  filmu Hatari Johna Wayne'a zostały nakręcone w Ngorongoro.

Informacje

-sa dwa punkty wejścia do obszaru chronionego Ngorongoro-  brama Lodoare, na południe od krateru Ngorongoro, przy drodze z Arushy i około 14 km na zachód od Karatu, oraz brama Naabi Hill, na granicy z Parkiem Narodowym Serengeti.
-w Loduare Gate, głównej bramie wjazdowej do NCA ,polozonej niedaleko Karatu, znajduje się pomieszczenie pokazujące dramatyczną ekologię, etnografię i topografię obszaru ochrony Ngorongoro
-opłatę za wizyty w kraterze Ngorongoro i gdziekolwiek indziej w NCA można dokonać w bramie Lodoare lub Naabi Hill tylko kartą kredytową (bez gotówki). 
-w siedzibie głównej mozna uiścić opłaty  gotówka. (tylko gotowka) 
- oplacajac wjazd do krateru otrzymuje sie specjalne pozwolenie na wjazd,gdzie wymieniona jest liczba pasazerow z nazwiskami. Strażnicy sprawdzają liczbę pasażerów w oparciu o pozwolenie, więc nie można dołączyć do ludzi, których spotkasz np  na kempingu,  by unikna oplat za wjazd. 
-na krawędzi krateru może być zimno, więc lepiej zabrac ze soba cieplejsza odziez.
-obszar chroniony Ngorongoro jest czescia nowopowstalego Globalnego Geoparku  UNESCO Ngorongoro Lengai. 

Oplaty

-w ramach zorganizowanej wycieczki z  Hello Tanzania z góry opłaconej zawarte  sa wszelkie koszty wizyty
-niezależni podróżnicy nie będących rezydentami  musisz przeznaczyć 
  • opłatę za wstęp NCA dorosły / dziecko 70,80 USD / 23,60 USD 
  • opłata za wjazd do krateru( 6.00 -18.00)za pojazd 295 USD 
  • zezwolenie na pojazd (wjazd do obszaru Ngorongoro) Tsh 23 600 (pojazd zarejestrowany w Tanzanii) lub 47,20 USD(pojazd zarejestrowany za granicą) 
  • opłaty za kemping za publiczny / specjalny kemping USD 47.20 / 70.80 

-wszystkie opłaty są ważne przez 24 godziny, pojedyncze wejście. 
-jeśli podróżujesz przez Ngorongoro w drodze do Serengeti, nadal musisz uiścić opłatę za wstęp do obszaru chronionego Ngorongoro. W drodze powrotne placic kolejny raz.
-większość obozów namiotowych znajduje się na specjalnych kempingach specjalnych. Jedynym publicznym kempingiem Ngorongoro jest Simba A. Oplata za keping jest za noc.Aby uniknąć opłat za kemping pozostan na noc poza Ngorongoro.
-do Ngorongoro nie ma transportu publicznego.
-Jeśli nie podróżujesz na zorganizowanym safari i nie masz własnego pojazdu, najłatwiej jest wynająć go w Karatu lub  Mto wa Mbu, gdzie większość hoteli/obozow oferuje  samochody typu safari (z otwiranym dachem, 4WD) od 220 USD dziennie za 4WD z w tym paliwo i kierowca, ale z wyłączeniem opłat za wjazd i opłaty za pojazd.
-pojazdy safari bez oficjalnej licencji nie moga wjeżdżać na obszar ochrony Ngorongoro; zwykle dotyczy to zwłaszcza firm kenijskich. Przed dokonaniem jakichkolwiek płatności sprawdź to. 
-drogi dojazdowe do krateru: 
  • Seneto Descent (na zachodnim krańcu krateru)  
  • Lerai Ascent (wzdłuż południowej krawędzi krateru) -
  • Lemala (Sopa) Descent i ascent (wschodni koniec krawędzi krateru) 
-Bramy otwierają się o 6 rano i zamykają dla zjezdzajacych w dol o 16.00; wszystkie pojazdy muszą wyjechac z krateru przed 20.00. Oficjalnie wolno przebywać w kraterze maksymalnie przez sześć godzin, ale rzadko jest to egzekwowane. 
-kazdy pojazd powinnien wynająć strażnika do krateru (23,60 USD za pojazd)  
-pojazd 4x4 jest niezbędny przy wjeździe do obszaru ochrony Ngorongoro i Parku Narodowego Serengeti.
-Centrum informacji dla obwodu północnego znajduje się wzdłuż Boma Road w centrum miasta Arusha. Centrum zapewnia szczegółowe informacje na temat atrakcji turystycznych, udogodnień i działań dostępnych w Obszarze Chronionym Ngorongoro. 

 WAZNE! Każdy, kto wybiera się na calodniowa wuzyte do Krateru Ngorongoro, bierze suchy prowiant na lunch i zatrzymuje się na pikniku w miejscu piknikowym Ngoitoktok Springs. Jednak w ostatnich latach czarne kanie (duże ptaki drapieżne) odkryły, że takie pikniki oferują łatwe lowy i zaczęły bezczelnie nurkować i chwytać jedzenie, czasami prosto z rąk ludzi, a czasami powodując obrażenia i zadrapania atakowanych(czesto na twarzy). Tak więc, wyjdź i idź na spacer, ale jedz swoje jedzenie w samochodzie.

Jak sie dostac do Ngorongoro?

-Dwie godziny jazdy od Tarangire lub około 90 minut od Manyara
-Należy polecieć na międzynarodowe lotnisko Kilimandżaro w Moshi, u podnóża góry Kilimandżaro. Stamtąd można lot czarterowym  przyleciec do Arushy albo Manyara  lub Seronera(Serengeti). 
- dojazd mozliwy taksówka lub lokalnym autobusem  do Arushy (około 55 km.), a nastepnego dnia rozpoczac safari.
-z Arushy do bramy wejściowej Lodoare jest 180 km dobra ,utwardzona droga, zajmuje to  około dwóch godzin.
-2 godziny jazdy od Parku  Tarangire  lub około 90 minut od Okolic Jeziora Manyara

Najlepsza pora na wizyte w Ngorongoro

W zasadzie wizyta w Ngorongoro zachwyci o kazdej porze roku.


Sezon deszczowy(listopad-kwiecien)
Krótkie deszcze trwają od listopada do grudnia, a długie od lutego do kwietnia, przy czym ten ostatni jest ogólnie uważany za okres poza sezonem. Pora deszczowa jest jednak bardzo ekscytującą porą roku, ponieważ zwierzęta gromadzą się na równinach , aby mieć młode. Pod koniec lutego, na początku marca jest zwykle dobry moment, aby zobaczyć migrację na równinach. To z kolei przyciąga dużą liczbę drapieżników i powoduje spektakularne interakcje między drapieżnikami a ofiarą. Należy pamiętać, że część równin Serengeti należy do obszaru Ngorongoro.
Sezon suchy (maj- pazdziernik) 
Pora sucha ma swoje piękno. W Afryce pora sucha to najlepszy czas na oglądanie zwierzyny, ponieważ zwierzęta są skoncentrowane wzdłuż stałych źródeł wody. W tym czasie safari w kraterze jest niezwykle ekscytujacej. Należy jednak pamiętać, że równiny krótkiej trawy nie spotkasz zbyt wielu zwierzat w tym czasie. To najlepsza pora roku, aby odwiedzić Empakaai i Ndutu.W CO SIE UBRĆ NA AFRYKANSKIE SAFARI

Pakujesz sie na swoje pierwsze safari do Afryki i pojawia  sie pytanie -co zabrac...Nie przejmuj się - przygotowaliśmy przewodnik o odziezy ...

Najczesciej czytane