Narodowy Park Saadani

MIEJSCE, GDZIE SAFARI POLACZYSZ Z  RELAKSEM NA PLAZY


Pomiędzy Pangani i Bagamoyo, naprzeciwko wyspy Zanzibar, leży niewielki park narodowy Saadani. To miejsce, w którym plaża spotyka się z buszem. To jedyny w swoim rodzaju raj, ktory daje  możliwość zanurzenia się w Oceanie Indyjskim zaraz po safari. Tutaj mozna delektowac sie wyjątkowym pokazem flory i fauny morskiej i kontynentalnej w naturalnie fascynującym otoczeniu. Ale jest to także jedyne miejsce, w którym  bezczynne godziny opalania mogą zostać przerwane przez przechodzącego obok słonia lub lwa.


Chroniony jako rezerwat zwierzyny  od lat 60. XX wieku , w ciagu lat został rozszerzony, aby objąć dwukrotnie poprzedni obszar. Saadani  bardzo ucierpiał w wyniku kłusownictwa i ogólnego zaniedbania. Pod koniec lat 90. zmieniło się jednak  podejście do parku, dlatego podjęto ogromny wysiłek, aby powiększyć jego rozmiar, jak i zaangażować lokalne społeczności w ochronę przyrody. W 2005 roku Saadani stał się 13 parkiem narodowym w Tanzanii.  Saadani obejmuje obecnie 1100 km kwadratowych (około 15 km linii brzegowej), a od południa do północy rozciąga się na 69 km. Park Saadani to jedyne sanktuarium dzikiej przyrody w Tanzanii, które może pochwalić się plażą nad Oceanem Indyjskim.  Obejmuje zachowany ekosystem obejmujący dawny rezerwat zwierzyny Saadani, dawny obszar gospodarstwa Mkwaja, rzekę Wami i las Zaraninge. Wokół parku znajduje się wiele wiosek. Zanim las Zaraninge został włączony do parku narodowego, był pod zarządem Światowego Funduszu na rzecz Przyrody (WWF), którego celem było zachowanie ekstremalnej różnorodności botanicznej w jednym z ostatnich przybrzeżnych lasów deszczowych pozostałych w Tanzanii. 
Zimorodek,Saadani Park
Park oferuje unikalne połączenie flory i fauny zarówno z morza, jak i kontynentu. Oprócz licznych gadów i ptaków zamieszkuje je około 30 gatunków większych ssaków. Ponadto  liczne gatunki ryb (ponad 40), zielone żółwie morskie,  oraz humbaki i delfiny plywajace w sąsiadujacym oceanie. Wokol granic parku  jest rozrzuconych wiele wiosek. Wieś Saadani to  jedna z najstarszych społeczności na wschodnim wybrzeżu Alricanu, ruiny Kaole i zabytkowe Bagamoyo znajdują się w pobliżu. Sama wioska Saadani była kiedyś ważnym miastem portowym i centrum handlu niewolnikami w Afryce Wschodniej. Obecnie jest to niewielka wioska suahili około 800 mieszkańców, których źródłem utrzymania jest głównie rybołówstwo. Inne wioski graniczące z parkiem utrzymują się z rolnictwa, zwłaszcza z uprawy kokosów.

Roslinnosc  

Półotwarte lasy bardzo przypominają Selous GR, a rozległy, trawiasty obszar w pobliżu biura turystyki nosi nazwę „Serengeti Ndogo” (Small Serengeti). Typowa dla Saadani jest Acacia Zanzibarica, gatunek akacji z długimi kolcami, który pokrywa duże obszary parku.
Wilgotną sawannę Parku Narodowego Saadani można podzielić na trzy łatwo rozpoznawalne typy: sawanna trawiasta z roślinnością zielną o wysokości do dwóch metrów i izolowanymi palmami; pastwiska z krótką trawą, które występują głównie na dawnych plantacjach agawy sizalowej; oraz ciemne bawełniane równiny, gdzie panują szczególnie trudne warunki z powodu gliniastej gleby.
Mniej znany przybrzeżny las charakteryzuje się wysoką różnorodnością biologiczną, a wiele roślin występuje tylko na tym obszarze (endemicznym). Las odgrywa ważną rolę w ochronie ziemi przed erozją, a tym samym reguluje obieg wody. Oprócz dwóch dużych lasów - Zaraninge i Kwamsisi - liczne mniejsze pasma lasów i zarośli stanowią ważne siedlisko dla zwierząt. 
Ze wschodu na zachód otwarte morze zmienia się z raf koralowych w ekosystem słonawej wody, charakteryzujący się lasem namorzynowym, mieszkami solnymi i nagimi obszarami solnymi. Drzewa namorzynowe rosną w strefie przejściowej, bezpośrednio nad poziomem morza. Te odporne na sól lasy pływowe stanowią miejsce odpoczynku i żerowania wielu gatunków ptaków, nietoperzy, małp, hipopotamów i gadów. Wiele stworzeń morskich, takich jak krewetki, również składa jaja w tych chronionych siedliskach. Wysokie zapotrzebowanie na odporne drewno namorzynowe prowadzi do nadmiernej eksploatacji, co sprawia, że ​​ochrona tych lasów jest bardzo ważna.

 Podczas odpływu morze cofa się do 100 metrów i stanowi praktyczne przejście dla mieszkańców i dzikiej przyrody. Te plaże są jedynymi na północ od Dar es Salaam, gdzie żółwie morskie nadal składają jaja. Najczęstszym gatunkiem jest zielony żółw morski, największy z twardych skorup żółwi morskich,dla ktorego obecnie  największym zagrożeniem sa połowy komercyjne i zanieczyszczenie wody. Kolorowe rafy koralowe są ważnym miejscem lęgowym wielu gatunków ryb.

Zwierzeta

Chociaż niekoniecznie jest to najbardziej płodna destynacja dla zwierzyny łownej, park posiada interesującą gamę zwierząt i jest świetny dla tych, którzy szukają polaczenia przygody z malowniczym pobytem na plaży. 
W parku znajduje się wiele rodzimych gatunków, w tym bawolec i rzadkie antylopy szabloroge Roosvelt. Jednym z mieszkańców sawanny jest bawół, który waży do 850 kg. W krótkich trawiastych sawannach pasą się tez stada gnu. Były one sprowadzone do  parku w latach siedemdziesiątych. Inne wprowadzone gatunki to zebra stepowa i eland. Zwykły kob sniady (waterbuck)  występuje na całym obszarze parku. Ten roślinożerca waży do 270 kg i łatwo go rozpoznać po białym pierścieniu wokół ogona. Gęstość malych antylop reedbuck jest szczególnie wysoka w Parku Narodowym Saadani, chociaż nadal może być trudno dostrzec tę średniej wielkości antylopę (45 kg), ponieważ zwierzęta lubią chowac sie w wysokiej trawie. Guzce są wszechobecne, a nawet zapuszczają się aż do wioski Saadani. Ponieważ większość mieszkańców wsi jest muzułmanami, guzce uświadomiły sobie, że nic im tam nie grozi.
Kotawiec Sawannowy, Saadani Park 
Coraz czesciej mozna zobaczy stada liczące do 30 słoni. Słonie w Saadani są stosunkowo nieśmiałe i zwykle lubią ukrywać się w zalesionych częściach parku w ciągu dnia. Lamparty znajdziesz również w gęstym buszu i lasach (zarośla). Te zwierzęta widuje sie rzadko , ponieważ są one głównie nocne i mogą żyć blisko ludzi. Innymi interesującymi zwierzętami, które żyją głównie na obszarach leśnych, są duze kudu i mniejsze antylopy pizmowe(suni) i dujkery. Wierzchołki drzew zamieszkują małpy colobus, pawian stepowy i południowa  małpa werweta(kotawiec sawannowy).  Wycieczki łodzią po wyłożonej namorzynami rzece Wami daja szanse na zobaczenie dużych grupy hipopotamów i krokodyli (zyje tutaj także krokodyl nilowy). Wami jest również doskonałym miejscem do obserwacji ptaków, takich jak zimorodek, rybołów i liczne gatunki brodzików. Lew, największy mięsożerca w Afryce, moze być trudniejszy do znalezienia, ale to sprawia, że ​​jego widok jest jeszcze większą radością. Najwyższe zwierzęta na świecie, a jednocześnie narodowy symbol Tanzanii - żyrafy - obfitują w Parku Narodowym Saadani. Ich języki mają specjalne płytki rogówkowe, co czyni je szczególnie dobrze przystosowanymi by żerować na liściach kolczastych akacji. W nocy można usłyszeć hieny i zenety, jeżozwierze i koty cywetowe. Inne gatunki, które można zobaczyć w parku, to czarne szakale, antylopy sobolowe,  świnia brunatna. Z ptakow mozna zobaczyc   rowniez orła rybnego i flaminga. U wybrzeży  czesto pojawiaja sie delfiny i  wieloryby przeplywajace przez kanał Zanzibaru, a na plazy przechadzaja sie  zielone żółwie. Plaże stanowią jedno z ostatnich głównych miejsc rozrodu żółwi w kontynentalnej Tanzanii.

Co robic w Saadani Parku?Guziec afrykanski
Ogólnie rzecz biorąc, nie jest to tak naprawdę park  dla osób szukających wielkiego  safari, a dla tych, ktorzy nie moga sobie pozwolić sobie na dłuższy pobyt i wizyte w odległych parkach.To idealne miejsce dla osob, ktore chca spedziec swoje wakacje w ciszy, laczac relaks na plazy z aktywnym wypoczynkiem. To wymarzone miejsce na romantyczny miesiac miodowy. 
Jedną z największych zalet Saadani jest to, że oferuje szeroki zakres aktywnosci, takich jak  piesze safari po naturalnych ścieżkach, które przybliżają do natury, safari autem, safari łodzią po delcie rzeki Wami i morza. Saadani daje mozliwosc ogladania wieku gatunkow  ssakow i ptaków. Interesujaca moze byc wizyta w wylęgarni zielonego żółwia w okolicy Madete, czy na wyspie Mafui Sandbar z kolorowymi rafami, która jest otwarta w ciągu dnia i zamykana wieczorem. Mozna nurkować w jaskiniach z kolorowymi rybami i zielonymi żółwiami. W niewielu miejscach mozliwe jest nocne Safari- Saadani daje tak mozliwosc podgladania nocnych zwierzat. A dzien mozna rozpoczac sniadaniem na jednej z najczystszych plaż na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego, podziwiajac  piekny  wschód słońca. Oprocz fauny i flory Saadani oferuje kulturalno-historyczne atrakcje- odwiedziny w wiosce rybackiej Saadani, która znajduje się w rezerwacie, w ktorej ruiny świadczy  świetności XIX-wiecznego portu jako głównego portu handlowego. Niedaleko znajduje sie tez BagamoyoPołożenie parku nad brzegiem Oceanu Indyjskiego, a także niewielka odleglosc od wyspy Zanzibar sprawia, że ​​jest to naprawdę dobra opcja dla wielu osob z ograniczonym czasem czy budzetem.To opcja na weekendowy wypad z Dar Es Salaam. Albo dla osob, ktore spedzaja wakacje na Zanzibarze i chcialyby zasmakowac safari. Calodniowa wycieczka z Zanzibaru do Saadani  oferuje emocje w parku i niesamowite widoki. Zaczyna sie wczesnie rano. Transfer lodzia z Zanzibaru do Saadani, calodniowe safari w parku z przerwa na lunch i powrot podczas zachodu slonca na Zanzibar.
Szczegolowy plan wycieczki.  


Park Saadani - kilka informacji

  • Większość parku znajduje się na wysokosci  poziomu morza. Chociaż najwyższy punkt wynosi 350 m n.p.m., większość wzniesień nie przekracza 40 m.
  • Pływy wiosenne o długości do 1,5 m mogą wpływać w głąb lądu.
  • Saadani ma tropikalny, gorący klimat ze średnią temperaturą 25–27 ° C cały rok (30 ° C w dzień, 20–24 ° C w nocy) 
  • Pory. Sucha: lipiec - wrzesień, pora deszczowa: listopad - maj (mniej deszczowo w grudniu - lutym) ; Najlepszy czas na wizytę: czerwiec - wrzesień
  • Do parku można dojechać drogą ladowa lub samolotem:
      1) Dar es Salaam - Chalinze - wieś Mandera (dobra droga asfaltowa,160 km / 2-3 h),            a następnie wieś Mandera - biuro turystyczne Parku Narodowego Mvave Gate-Saadani        (droga  wyboista, 65 km / 2 h) .              
      2) Miasto Tanga - Pangani - Brama Mkwaja (droga  gruntowa, 120 km / 3-5 h.        
      3) Dar es Salaam - Bagamoyo, a nastepnie rzeką Wami z Bagamoyo.       
      4) Samolotem: kilka firm safari organizuje prywatne loty z Dar es Salaam Zanzibar i                   innych   dużych miast.                    
W CO SIE UBRĆ NA AFRYKANSKIE SAFARI

Pakujesz sie na swoje pierwsze safari do Afryki i pojawia  sie pytanie -co zabrac...Nie przejmuj się - przygotowaliśmy przewodnik o odziezy ...

Najczesciej czytane