Moshi - kraina kawy
Będąc centrum turystyki górskiej i stolica regionu Kilimandżaro, Moshi, jest czystym, tętniącym życiem miastem, z kolorowymi ulicami, które cieszy się dobrobytem lokalnego przemysłu kawowego. Położone u podnóża góry Kilimandzaro to baza, skad turyści rozpoczynaja swoje wedrowki na szczyt. W mieście Moshi znajduje się wiele hoteli i pensjonatów. Znajdziesz tu takze  wiele restauracji i możliwości zakupów, które pozwolą  poczuć urok Afryki Wschodniej.

Moshi jest  głównym obszarem produkcji kawy w Tanzanii, z rozległymi plantacjami u podnóża Kilmanjaro. Kawa Kilimandżaro to charakterystycznie obrabiana na mokro Arabika. Góra Kilimanjaro zapewnia optymalne warunki klimatyczne i geograficzne do produkcji kawy. Bogata w składniki odżywcze gleba wulkaniczna, dostęp do licznych źródeł i rzek oraz umiarkowany tropikalny klimat górski ze stabilnymi temperaturami między dniem a nocą, a także latem i zimą, sprawiaja, ze ziarna arabiki  są bardzo aromatyczne i najwyższej jakości. Tanzania produkuje od 50 000 do 60 000 ton metrycznych ekwiwalentu czystej kawy rocznie. Najpopularniejszymi regionami kawowymi w Tanzanii są plantacje wokół Arushy, regionu Kilimandżaro, Iringa, Ruvuma i Mbeya. W zachodniej części kraju główne regiony uprawy kawy to Kigoma i Kagera. W zależności od miejsca, w którym  jest uprawiana, zbierana i przetwarzana, ma wiele różnych profili smakowych.


Kawa Arabica jest uprawiana na obszarach takich jak Kilimandżaro, Arusha i Southern Highlands, co stanowi 70 procent całkowitej produkcji. Kawa Robusta jest uprawiana w regionach Kagera i Kigoma, co stanowi 30 procent. Całkowita powierzchnia produkcji kawy w kraju wynosi 265 000 hektarów, w tym oba rodzaje (Arabica i Robusta), i zapewnia środki utrzymania około 2,5 miliona ludzi.
Żadna wizyta w Moshi nie jest kompletna bez  odwiedzin slawnego Union Cafe należącego do The Kilimanjaro Native Cooperative Union, który reprezentuje dziesiątki tysięcy małych właścicieli plantacji kawy. Wycieczka po plantacji Kahawa Shamba oferuje pobyt i nocleg u rolników i poznanie  ich ciekawej historii oraz z tradycyjne metody rolnictwa. Oferują także wycieczki piesze do tajemniczych jaskiń Chagga lub wizytę w sklepie z piwem z bananami, aby przekonać się, jak Wachagga przygotowuje specjalny napoj z bananów i prosa znany jako „Mbege”. Czytaj wiecej o wycieczce Kahawa Shamba
Moshi jest bramą do góry Kilimandżaro, więc jest mnóstwo okazji do wędrówek i odkrywania słynnej góry.  Oferty na Kilimandzaro znajdziesz tutaj. Ale jeśli nie jesteś zainteresowany wędrówkami, jest tak wiele innych atrakcji, na przykład  jednodniowa wycieczkę do gorących źródeł Kikuletwa, nieoczekiwanej oazy w  zaroślach lub do  okolicznych Parkow Narodowych, gdzie spotkasz dzikie zwierzęta.
Kolejną atrakcją turystyczną jest Olpopongi – autentyczna wioska kulturalna i muzeum Masajów z obiektami noclegowymi. Olpopongi zapewnia wyjątkowe przezycia podczas poznawania kultury Masajów zaledwie 74 km od Moshi i 85 km od Arushy. O Olpopongi mozna przeczytac na naszym Blogu.

Pelna lista atrakcji  dla zatrzymujacych sie w Moshi?


 • Wycieczka po plantacjach kawy w Materuni. O tym wiecej tutaj 
 • Wizyta w pobliskiej Arusha. O Arushy  mozna bedzie przeczytac wkrotce w oddzielnym poscie.
 •  Spotkanie z Wielką Piątką na safari w   dzikiej przyrody.
Widok „wielkiej piątki” Afryki w ich naturalnym środowisku to doświadczenie, którego nie można przegapić i nie ma lepszego miejsca  niz Tanzania by na spotkanie z wileka Afrykanska 5 sie udac. Tanzania uznana za jedno z najlepszych miejsc na safari w Afryce,  jest domem dla wielu parków narodowych z bogatą różnorodnością dzikiej przyrody. Wiecej o  Tanzanii przeczytasz tutaj. Od cudów natury krateru Ngorongoro po rozległe ikoniczne równiny Serengeti, które ciągną się tak daleko, jak okiem sięgnąć, każdy park w Tanzanii ma swój charakter i wyjątkowość. Moshi to miasto z miedzynarodowym portem lotniczym, baza dla odwiedzajacych polnocne parki. W okolicach znajduja sie - Narodowy Park Arusha, Park Tarangire , Park Lake Manyara, Rezerwat Ngorongoro, Serengeti Park.. Jesli chcesz sie wybrac na safari skontaktuj sie z nami -przygotujemy oferte ,albo skorzystaj z naszych standardowych propozycji Safari  


Wspinaczka na „Dach Afryki” to  przygoda, po ktora przyjezda tu wiekszosc turystow. Bogata w różnorodną faunę i florę góra Kilimanjaro ma wysokość 5895 metrów, co czyni ją najwyższą górą w Afryce i najwyższą na świecie wolnostojącą górą.
Wspinaczka trwa zwykle od 5 do 10 dni, w zależności od umiejętności, budżetu i czasu. Do wyboru jest kilka tras, z których każda prowadzi przez różne strefy klimatyczne, od równikowych lasów deszczowych otoczonych plantacjami bananów i kawy po warunki arktyczne. Jeśli nie masz wystarczającego budżetu, aby dostać się na szczyt, istnieje również możliwość zbadania podstawy góry podczas jednodniowej wędrówki przez las Montane. Plan podrozy znajdziesz tutaj.
 • Relaks nad  jeziorem Chala
Jezioro Chala to idealne miejsce na przerwę od zgiełku miasta. Położona zaledwie 1,5 godziny od Moshi na granicy Tanzanii i Kenii, ta spokojna lokalizacja jest doskonałym przykładem tego, jak wiele naturalnego piękna ma do zaoferowania ten kraj. Jezioro Chala jest uważane za kalderę erupcji wulkanicznej, która wydarzyła się ponad trzy miliony lat temu. Teraz pozostaje tylko piękne niebieskie jezioro otoczone bujnym zielonym lasem, w którym można zobaczyć mnóstwo różnych małp i ptaków.


 • Poznanie kultury Masajów
Masajowie są prawdopodobnie jednym z najbardziej emblematycznych plemion Afryki Wschodniej i łatwo ich rozpoznać w Moshi dzięki  charakterystycznemu wyglądowi. 
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tych tubylcach, to warto spędzic z nimi czas w ich własnych społecznościach. Ważne jest, aby wybrac sie na wlasciwa wycieczke, jeśli chcesz autentycznych wrażeń, ponieważ  wiele to pułapki turystyczne. Proponujemy wyjazd do wioski Olpopongi, a lda tych ,ktorzy maja mniej czasu, odiweudziny w zaprzyjaznionej wisce,skad pochodzi jeden z naszych pracownikow.
 • Kąpiel w Kikuletwa Hot Springs
Gorące źródła Kikuletwa, położone około 1,5 godziny od Moshi, to jeden z wielu ukrytych klejnotów Tanzanii. Ukryta pośród drzew skręconych drzew figowych i zakurzonego krajobrazu Kikuletwa to mała oaza krystalicznie czystych wód pośrodku jałowego krajobrazu. Mimo nazwy, woda nie jest tak naprawdę gorąca, ale zamiast tego ma cudowną, ciepłą temperaturę, dzięki której poczujesz orzeźwienie od afrykańskiego upału. Krystalicznie czyste wody mają cudowną, ciepłą temperaturę i możesz cieszyć się darmowym pedicure ,pozwalajac małym rybka, skubac  stopy. • Zwiedzanie wodospadów Materuni (zwykle polaczone z krotka wizyta na plantacji kawy)
Rzut kamieniem od centrum miasta Moshi leży Wodospady Materuni. Jednodniowa wycieczka rozpocznie się krótką wędrówką do wodospadu, gdzie można rozkoszować się górską wodą Kilimandżaro i podziwiać wspaniałe widoki na okoliczne doliny. Po drodze poznasz lokalne życie mieszkańców Chagga, a w drodze powrotnej zatrzymasz się przy tradycyjnej „shamba” (farmie), aby zobaczyć, jak produkowana jest kawa - od zbierania ziarna po palenie i potem sam wypij smaczny kubek! 
 • Stary dworzec kolejowy
Być może jednym z interesujacych  zajęć w mieście Moshi moze byc podróż do starej stacji kolejowej, która nie jest już używana. Nie tylko można cieszyć się wspaniałymi widokami na górę Kili w pogodny dzień, ale także jest to świetne miejsce, by spędzić kilka godzin z dala i obserwować ludzi- większość mieszkańców wciąż spaceruje wzdłuż torów w ramach codziennych dojazdów. Najlepszy czas na zejście jest przed zachodem słońca, kiedy większość mieszkańców wraca z pracy do domu. Ponadto jedno z biur przeksztalcono  w mały bar, w którym można kupić lokalne piwo - oczywiście polecam piwo Kilimandżaro!


 • Wspinaczka na Mount Meru
Jeśli Mount Kilimanjaro jest trochę poza budżetem, Mount Meru jest świetną alternatywą dla bardziej przystępnego wyzwania trekkingowego. Stojąca na 4566 metrach jest drugą najwyższą górą w Tanzanii, a niektórzy wspinacze uważają ją za piękniejszą wycieczkę niż Kilimandżaro. Położona w parku Arusha, blisko jezior Momella u stóp, góra Meru może poszczycić się różnorodną fauną i florą, a być może będziesz mieć szczęście zobaczyć zebry i bawoły w drodze na górę. Plan wyprawy mozesz obejrzec tutaj
 • Wycieczka po wioskach i jaskini Marangu

Przeżyj życie na stokach Mt. Kilimandżaro i odwiedź wioskę Marangu. Najważniejsze wydarzenia to spotkanie z przyjaznymi hodowcami kawy, zwiedzanie wodospadów i lokalnego muzeum Chagga, jedzenie lokalnych potraw i picie domowego piwa bananowego. Istnieje również możliwość odwiedzenia kolorowych lokalnych rynków i zobaczenia historycznych jaskiń, które były wykorzystywane jako kryjówki przed wrogami podczas wojen klanów.
 • Wizyta na  lokalnym targu
Jeśli chcesz iść na polowanie na okazje lub po prostu zobaczyć autentyczną stronę lokalnych zakupów w Tanzanii, odkrywanie tętniących życiem lokalnych targow  to świetna aktywność. W Moshi znajduja sie 2 duze targi.


Targ Pamiatkowy (Memorial Market) o wielkosci sześciu boisk do piłki nożnej. Tu wszytsko  jest dostępne: od butów, ubrania, torebek, mundurka szkolnych artykulow  po artykuły gospodarstwa domowego. Nawet jeśli nie planusjezs zakupow, spacerowanie po rynku jest sporym doświadczeniem. Najlepszy czas na wozyte to wtorek i piątek. Stad mozesz wziac dala dala i  wrocic do centrum mw okolice dworca autobusowego. Idac ulicą Nyerere Road, mijając różnych sprzedawców ulicznych i krawców,  dotrzesz do targu Mbuyuni, dużego targu Moshi ze świeżymi lokalnymi produktami. Na rynki znajdziesz głównie świeże owoce i warzywa, używaną odzież i inne niezbędne artykuły gospodarstwa domowego.W zależności od sezonu znajdziesz mango, marakuję, papaję, ananasa lub awokado i wiele innych. Możesz także kupić kangę, kolorowe materiały, które zobaczysz miejscowe kobiety zawiązujące talię. 
 • Spaceruj z uratowanymi małpami
Makoa Farm to  wspaniałe miejsce położone na zboczach Kilimandżaro. Farma znajduje się w pobliżu Bramy Machame w Kilimandżaro z dostępem do spektakularnego lasu deszczowego na niższych zboczach góry. Na farmie mozesz spedzic wakacje w siodle lub skorzystac  z pół- i całodniowej przejażdżki po zboczach Mt. Kilimandżaro. Czesci farmy to Kilimanjaro Animal C.R.E.W. centrum rehabilitacji naczelnych, w którym odwiedzający mogą wchodzić w interakcje z różnorodnymi zwierzętami, takimi jak naczelne, ptaki i wiele więcej. Celem centrum jest rowniez  edukowanie ludzi na temat ochrony zwierząt. To sanktuarium zwierzat jest bezpieczną przystanią dla wielu  zdrowych, rannych i osieroconych zwierząt. Kilimanjaro Animal C.R.E.W.   zapewnia opieke i  bezpieczne schronienie dla różnych gatunków. Zwiedzanie farmy to świetna wycieczka dla miłośników zwierząt. Wizyta to nie tylko wędrówkę z małpami, które swobodnie podążają, ale także spotkanie z  innymi mieszkańców farmy, np trójnożnym dzikim kotem (serwalem), dujkerem, dzikanem zaroslowym i marabutem afrykanskim i wieloma  innymi.
 • Wycieczka na Zanzibar
 Z Moshi  mozna "wyskoczyc" na Zanzibar. Z lotniska Kilimandżaro jest kilka lotow dziennie.Tanzani Air  maja bilety od 45$ .

W upalne dni, w których wszystko, co chcesz zrobić, to popływać w basenie, w pobliżu miasta znajduje się wiele hoteli i domków, w których możesz to zrobić! Nasz ulubiony to Chanya Lodge z pieknym widokiem na Kilimanjaro 

Wycieczka w poszukiwaniu lokalnych smakow


Nie ma lepszego sposobu na poznanie nowego miejsca niż spróbowanie lokalnego jedzenia. Chociaż Moshi można uznać za małe miasteczko, zaskoczy Cię różnorodność restauracji do wyboru. Od kuchni indyjskiej i włoskiej po potrawy azjatyckie i europejskie, w centrum miasta znajduje się świat potraw, np. IndoItaliano (indyjskie / włoskie), koreańska (Jay's Kitchen) czy La Fuente Gardens (meksykańskie). Warto jednak  odkryc smak  tradycyjnych potraw.
Najlepsze miejsca do jedzenia lokalnych potraw w Moshi:
 • Maembe Cafe
 • Kili Home
 • Secret Garden Hotel
 • Restauracja Green Bamboo
 • Kaka's Bar and Grill

Jeśli jestes w regionie Kilimandżaro podczas safari lub wizyty i chciałbyś napić się najlepszej afrykańskiej kawy, polecamy ponizsze  miejsca:
 • KNCU
 • Aroma Coffee House
 • Salon kawowy Kilimanjaro
 • Podczas wizyta na plantacjach kawy- dom ludzi Chagga

Zycie nocne

Pomimo niewielkich rozmiarów Moshi miasto jest rajem dla miłośników nocnego zycia. Wydaje się, że w weekendy całe miasto bawi się po długim tygodniu. Na pełen wrażeń piątek udaj się prosto do nocnego klubu Moshi, Black Diamond na Kibo Road. Jest tam bar, w którym można się zrelaksować i potanczyc na parkiecie. Albo zajrzyj do Redstone, ponieważ mają tam  świetna muzyke. Bar Pamoja jest ulubionym miejscem emigrantów i sezonowych wolontariuszy, a wieczory karaoke są tutaj normą. W Pub Alberto mozna wpasc poogladac mecz; jest tam również DJ i parkiet taneczny do później w nocy. Glaciers (najlepiej w piątek) to miejsce ma reputację jednego z najlepszych grilowanych kurczakow w mieście. Po dobrym posiłku mozna wypic drinka w barze i,a potem poszalec  na parkiecie.

Klub Malindi to kolejne popularne miejsce, w którym można napić się piwa i potańczyć w rytm muzyki tanzańskiej, a w piątki można spotkać lokalnych muzyków i muzykę na żywo. La Liga Moshi ma wielką dyskotekę na obrzeżach miasta. Jeśli wolisz napić się drinka w spokojniejszej atmosferze, udaj się do Peter's Club i Kool Bar (znajdują się obok siebie), które są otwarte codziennie i oferują szeroki wybór drinków i lokalnych potraw.

Jak się dostac do Moshi

Autobus 
Jest wiele polaczen z wiekszosci miast w Tanzanii, rowniez z Kenii.
Moshi jest połączony z innymi miastami w Tanzanii autostradą Tanroads T2.  Kilka firm autobusowych obsługuje połączenia międzymiastowe i miedzynarodowe z Moshi. Istnieją również lokalne autobusy do podróży po miescie.

Powietrze
Międzynarodowy port lotniczy Kilimandżaro, jest obsługiwany przez Kilimanjaro Airport Development Company i znajduje się w dystrykcie Hai około 40 km wzdłuż autostrady Moshi-Arusha.Obsluguje  międzynarodowe i krajowe linie lotnicze, w tym: KLM, Condor, RwandAir, Fly540, Ethiopian Airways, Kenya Airways, Precision Air Usługi, Turkish Airlines i Qatar Airways.FlyDubai 
W pobliżu znajduje się także małe lotnisko (lotnisko Moshi), około 5 km od centrum miasta. Lotnisko obsługuje głównie loty czarterowe i prywatne.

Pociag

Linia Tanga przechodzi przez Moshi. Linia przewozi głównie cement z Tanga do Moshi i Arushy. Istnieją strategie ożywienia linii dla usług pasażerskich.W CO SIE UBRĆ NA AFRYKANSKIE SAFARI

Pakujesz sie na swoje pierwsze safari do Afryki i pojawia  sie pytanie -co zabrac...Nie przejmuj się - przygotowaliśmy przewodnik o odziezy ...

Najczesciej czytane