Globalny Geopark UNESCO Ngorongoro Lengai


Obszar chroniony Ngorongoro wraz z trzema okręgami Karatu, Monduli i Ngorongoro w regionie Arusha zostały zatwierdzony przez UNESCO w dniu 17 kwietnia 2018 r. jako geopark pod nazwa Globalny Geopark UNESCO Ngorongoro Lengai. Geopark  został zaprojektowany jako nowy obiekt atrakcji turystycznych w północnej Tanzanii.
Geopark to pojedynczy, zunifikowany obszar geograficzny, na którym zarządza się miejscami i krajobrazami o międzynarodowym znaczeniu geologicznym z holistyczną koncepcją ochrony, edukacji i zrównoważonego rozwoju.
Obszar Geoparku  Ngorongoro Lengai  jest ograniczony od północy i polnocnego zachodu przez Park Narodowy Serengeti, Jezioro Natron na wschodzie, lewe ramię Wielkigo Rowu na południu i rezerwat zwierzyny Maswa na zachodzie. Jego wysokość waha się od najniższych obszarów, głównego krateru (600 m) do najwyższego punktu, Oldonyo Lengai (2962 m). Geoparka rozciaga sie wsrod skalistych wzgórz, podziemnych jaskiń, basenów jeziornych, dorzecza jezior, miejsc odkrycia hominidów i aktywnego wulkanu Oldonyo Lengai. Na obszarze chronionym znajduje się również słynny na całym świecie wąwóz Olduvai, a wszystko pod zarządem obszaru ochrony Ngorongoro. Główne atrakcje to krater Ngorongoro, wąwóz Olduvai, krater Olmoti, ślady Laetoli, skała Nasera i wąwóz Olkarian. 
  Geopark Ngorongoro Lengai  ma okolo 230.000 mieszkańców , rozmieszczonych w czterech dzielnicach (Karatu, Ngorongoro, Longido i Monduli). Obejmuje obszar 11 895 km kw. Populacja składa się z kilku grup etnicznych, głównie Irawq, Masajów, Datoga i Hadzabe. Główne działania gospodarcze w  Geoparku UNESCO Ngorongoro Lengai obejmują pasterstwo, głęboko zakorzenione w kulturze Masajów i Datoga, rolnictwo, turystyka i handel.
Obszar ten jest bogaty w miejsca kulturowe często powiązane z lokalnymi tradycyjnymi rytuałami, takimi jak groby Datoga, które są ważnym miejscem pielgrzymek dla plemienia Datoga. To groby  ​​duchowego przywódcy Gitangdy i jego syna, który zmarł ponad 100 lat temu (w latach 1836–1851) podczas obrony swojej ziemi przed Masajami w Ngorongoro. Obecnie większość mieszkańców Geoparku należy do plemienia Masajów. Turystyka kulturalna jest szczególnie promowana w Ngorongoro poprzez specjalne domostwa Masajów (bomy) na obszarze ochrony dzikiej przyrody. Masajowie, jeden z najlepszych obrońców przyrody i przyrody, korzystają teraz bezpośrednio z tej formy turystyki poprzez opłaty od turystów odwiedzających kulturalne bomy. Te kulturowe bomy można znaleźć w Seneto, Irkeepus, Loongooku i Kimba, gdzie turyści mogą poczuć typowy styl życia Masajów, tradycyjne rzemiosło i przygotowywanie posiłków.
Turyści mogą również kupić gotowe rękodzieło, uczyć się i cieszyć tradycyjnymi tańcami Masajów oraz sesjami opowiadania historii, podczas których opowiadane są lokalne mity z Oldonyo Lengai, gdzie mieszka Bóg. Przychody zebrane z tych miejsc kultury sa    przekazywane odpowiednim społecznościom na finansowanie projektów wspólnotowych.

Geopark jest popularnym miejscem dla osób, które chcą odwiedzić miejsca geologiczne, takie jak krater Ngorongoro, jezioro Natron i Eyasi, a także osoby podróżujące do popularnych parków narodowych, takich jak jezioro Manyara i Serengeti.Turyści odwiedzający północną Tanzanię mogą teraz zwiedzać Geopark Ngorongoro Lengai i jechać przez krater Ngorongoro, jeziora Natron i Eyasi, odwiedzić Masajskie Bomy Kulturalne lub domostwa w drodze do Parku Narodowego Serengeti lub Parku Narodowego Jeziora Manyara.
Na świecie jest 119 geoparków Unesco Global w 33 krajach na całym świecie, a Maroko jest jedynym krajem w Afryce,  ktory do tej pory mogl poszczcic sie geoparkiem.
Utworzenie Geoparku UNESCO Ngorongoro Lengai UNESCO jest wyrazem uznania dla wysiłków NCAA w zakresie zarządzania, ochrony i rozwoju wyjątkowych stanowisk geologicznych i krajobrazu.

W CO SIE UBRĆ NA AFRYKANSKIE SAFARI

Pakujesz sie na swoje pierwsze safari do Afryki i pojawia  sie pytanie -co zabrac...Nie przejmuj się - przygotowaliśmy przewodnik o odziezy ...

Najczesciej czytane