Wizyta na plantacji kawy Materuni


  •  Wycieczka Kahawa Shambani 

Kahawa Shambani to godne pochwały przedsięwzięcie prowadzone przez społeczność, które nie tylko pokazuje, jak kawa jest uprawiana, zbierana i prażona, ale także oferuje wgląd w życie rolników  Chagga, którzy mieszkają na niższych zboczach Kilimandżaro. Inicjatywa ta zapewnia rolnikom alternatywne źródło dochodu.

Wycieczka na plantacje Materuni to atrakcja nie tylko  dla milosnikow kawy. Podczas wizyty mozny obejrzec caly proces, jak mala sadzonka kolejno prowadzi do parujacej filizanki aromatycznej kawy. 
Wycieczka  trwa okolo 3-4 godzin , prowadzona jest przez samych rolników i kosztuje  od 35 € od osoby. Odwiedzajacy  moga  zbierać owoce kawy, wysłuchać wykładu na temat ekologicznej uprawy kawy i standardów „sprawiedliwego handlu”, a także poznać proces produkcji kawy od ziaren do filiżanek.


Wycieczka rozpocznyna sie rano. Odbior z hotelu w Moshi lub Arusha, lub z innego ustalonego  wczesniej miejsca i przejażdżki na zbocza Kilimandżaro, do wioski Materuni, około 1800 m npm. Góra Kilimanjaro zapewnia optymalne warunki klimatyczne i geograficzne do produkcji kawy: bogata w składniki odżywcze gleba wulkaniczna, dostęp do licznych źródeł i rzek oraz umiarkowany tropikalny klimat górski ze stabilnymi temperaturami między dniem a nocą, a także latem i zimą.

Produkcja kawy została wprowadzona w Tanzanii w 1900 roku z Etiopii i dziś jest głównym źródłem dochodów wielu rolników w Moshi, a także drugim najważniejszym produktem eksportowym dla Tanzanii. Siedemdziesiąt procent wyprodukowanych ziaren kawy w Tanzanii to Arabika, reszta to typ Robusta, znany z silnej goryczy i zawierający dwa razy więcej kofeiny niż Arabica. Podczas  spaceru po plantacji  kawy dowiesz się, jak kawa jest uprawiana, zbierana i przetwarzana w tradycyjny sposob. Mozesz speobowac  swoich sił w przetwarzaniu, paleniu i przygotowywaniu świeżej kawy w lokalnym stylu Chagga.

Dojrzewanie kawy zajmuje dwa lata, i w ciągu 5 lat  krzew wyprodukuje około 5 kg kawy rocznie. To długi proces. Owoce kawowe są zbierane od lipca do grudnia, kiedy  zmieniają kolor na czerwony.
Cały proces parzenia kawy podczas jednej wycieczki jest niemożliwy, ponieważ ziarna muszą przejść proces fermentacji przez jeden dzień, a następnie wyschnąć. Cóż, możesz zacząć robić kawę od drugiego etapu, w którym używa sie już wysuszonych ziaren kawy. Używając drewnianego tluczka  i moździerza ( Kinu w jezyku  suahili),  rozbija sie  nasiona. Następnie nasiona sie opieka  i rozbija ponownie, aby uzyskać  proszkek.
Po zakończeniu całego procesu parzenia kawy można  zagotować ją na kuchence i wypic podczas lunchu
Wycieczka kończy się tradycyjnym tanzańskim lunchem, któremu towarzyszy oczywiście filizanka samodzielnie "wyprodukowanej" i parzonej kawy. Na plantacji można rowniez kupić lokalny kawe, aby zabrać ją ze sobą do domu, na prezent dla każdego miłośnika kawy lub  by zafundować sobie odrobine  przyjemności i popijac Kilimandzaro kawe wspominac  pobyt w Tanzanii.


W CO SIE UBRĆ NA AFRYKANSKIE SAFARI

Pakujesz sie na swoje pierwsze safari do Afryki i pojawia  sie pytanie -co zabrac...Nie przejmuj się - przygotowaliśmy przewodnik o odziezy ...

Najczesciej czytane