Wedrowki po Gorach Udzungwa


Narodowy Park Udzungwa znajduje się daleko od głównej drogi i niewiele osob przyjeżdża tu.W Parku nie ma dróg; zamiast tego jest 7 głównych i kilka mniejszych szlaków turystycznych. Większość znajduje się po wschodniej stronie parku, chociaż kilka jest otwartych również na zachodzie, w tym kilka krótszych tras dziennych w wysadzanym baobabem północno-zachodnim rogu parku wokół Msosa Ranger Post. Droga może być trudna w niektórych częściach: sieć szlaków jest ograniczona, a te, które istnieją, są często błotniste, strome, wilgotne i gęsto zarośnięte. Infrastruktura jest podstawowa, w czasie  wedrowki noclegi w namiotach. Trase mozesz pokonac tylko z przewodnikiem. Na obszarach w glab dzikiej przyrody wymagana obecnosc uzbrojonego strażnika. 

*****
Jeśli chcesz odwiedzic  Udzungwa, zaplanuj co najmniej trzy dni i polacz z wizyta w Parku Mikumi.
W samym Parku Narodowym Gór Udzungwa można zorganizować specjalne campingi.  My zorganizujemy dla Ciebie wszystko, w tym  niezbędny sprzęt, wszystkie posiłki, tragarzy, kucharzy itd., a jedyne , co musisz zrobić Ty, to cieszyć się dziką przyrodą i  magia leśnej nocy.

Wedrowki jednodniowe:


  • Szlak Sonjo, 3km, 1-2h, wzrost wysokości 120m
Sonjo to krótki szlak, który obejmuje dwa wodospady. Jest to dobra opcja dla mniej zapalonych turystów, ponieważ ścieżka nie jest stroma, a szlak jest krótki, zajmuje tylko 35 minut, aby dotrzeć do 2go wodospadu, ale wciąż przechodzi przez dziewiczy las deszczowy. Krótki (20min) łatwy szlak do wodospadu Sonjo, z opcją kontynuacji w górę stromą ścieżką przez 15 minut, aby dotrzeć do drugiego wodospadu. Ten szlak jest również popularną drugą wędrówką dla tych, którzy pokonali Sanje dzień wcześniej, i można go zrobić po wyjściu z parku. Opcjonalnie można „iść i wrócić” tą samą ścieżką lub przekroczyć wodę przy 2. wodospadzie i zrobić strome 30 m w górę na kilkaset metrów do grzbietu i zejść inną ścieżką. Obie ścieżki łączą się z drogą w odległości 20 m od siebie.

Szlak Sonjo jest również ścieżką początkową dla wstępujących do Mwanihany.


  • Szlak Sanje, 6km, 4-5h, wzrost wysokości 450m

Szlak prowadzi wzdłuż roślinności Miombo, gdzie niektóre rzadkie naczelne spędzają większość dnia. Podczas wedrowki mozna podziwiac rowniez najrozniejsze gatunki motyli i ptakow. Szlak Sanje jest najpopularniejszym szlakiem w Udzungwa. Ten 180-metrowy wodospad robi ogromne wrażenie, otoczony lasem deszczowym ze wspaniałymi widokami na równinę zalewową Kilombero. Na górze możesz popływać w orzeźwiającym, wodnym basenie najwyższego wodospadu (około 40 m wysokości) otoczonym grubym lasem deszczowym. Zwykle ludzie idą w górę i w dół krótką trasą - jest to najprostsza i najłatwiejsza droga na szczyt. Jest to wciąż dość stroma wspinaczka, szczególnie w upale, więc bądź przygotowany i zabierz ze sobą dużo wody. Na śniadanie dodaj dużo soli. Szlak prowadzi obok kilku domów i małych gospodarstw do granicy parku i początku lasu. Dobrze zdeptany i dobrze utrzymany szlak zygzakuje w górę grzbietu, aż w połowie wysokości dojdziesz do ławki piknikowej i punktu widokowego ze spektakularnymi widokami na wodospady. Krótki spadek prowadzi do skrzyżowania ścieżki do podstawy wodospadów, a następnie ścieżka wznosi się nieco bardziej stromo do góry. Na górze możesz pójść krótką ścieżką do skał na szczycie wodospadu i zjeść lunch podziwiajac  fantastyczne widoki, albo  przejsc jeszcze kawalek do gornego wodospadu i wykapac sie w nim. Jest alternatywna i rzadziej używana ścieżka w górę lub w dół, rozpoczynająca się od posterunku strażników na południu. Ta trasa jest  nieco dłuższa i mniej używanya, ale daje jeszcze większe szanse na zobaczenie małp kolobus. Do Sanje można dojść o każdej porze dnia, ale najlepiej rano,w poludnie moze byc bardzo goraco.


  • Szlak Ksiecia Bernharda, 1 km, ½h, wzrost wysokości 30-80m.
Najkrótszy szlak ze wszystkich, oferuje około 30-45 minutowa wedrowke i jest  idealny na popołudniową przechadzke. Po drodze  można zobaczyć kilka małych wodospadów, małp, pawianów, dujkerów, a także wspaniały widok na górę Bokela. Książę Bernhard  wodospad  nazwany na cześć holenderskiego księcia Bernharda, który odwiedził Tanzanię i otworzył Park Narodowy Gór Udzungwa w wieku 84 lat. W tym wieku nie był w stanie wstąpić do wodospadów Sanje, więc zamiast tego udał się na krótką odległość. Zaledwie 500 metrów od głównej siedziby parku, te małe wodospady są łatwym spacerem i dobrym dodatkiem do szlaku Njokamoni.
      Nieco dalej w górę toru przy kempingu 2 znajduje się kolejny, większy wodospad. Mozesz przedłużyć spacer (o 1,5 km) do kempingu 2, aby spędzić trochę więcej czasu
      lesie bez długiej wspinaczki. Jeśli nie jesteś zapalonym turystą, ale chcesz posmakować lasu, ta ścieżka jest dla Ciebie.
  •       Szlak Njokamoni, 5km, 4-5h, wzrost wysokości 700m
Njokamoni to szlak o długości i wysokości zbliżonej do Sanje - około 6,5 km i wznoszący się na około 700 metrów. Szlak rozpoczyna się w kwaterze głównej parku. Njokamoni jest rzadziej wybierany, więc często spotyka się tu wieksze grupy małp i ejst duza szansa spotkania grupy malp  Mangaba.Mangaba są bardzo przyzwyczajene do ludzi i mogą zbliżyć się bardzo blisko, co daje najlepsze możliwości robienia zdjęć i szansę zobaczenia tego rzadkiego naczelnego z dużą szczegółowością. Jest to dobra wspinaczka z kilkoma punktami widokowymi po drodze, a wodospady Njokamoni to imponująca 40-metrowa kaskada do płytkiego basenu, idealna do siedzenia i kąpieli.
  •   Szlak Ukrytej Doliny,  (Kemping 3)14km, 6-8h,  wzrost wysokości 1000m
To najdłuższa jednodniowa wędrówka.  Szlak trwa około 6-7 godzin i wznosi się na wysokość 1300 m, gdzie jest przyjemnie i chłodno pod wysokimi drzewami porośniętymi mchem. Jest to długi i stromy spacer. Szlak na krótko prowadzi do końca szlaku Njokamoni, a następnie rozgałęzia się na grzbiecie i wspina na nieco ponad 1000 m, gdzie spotyka się z rzeką Njokamoni. To jest początek Ukrytych Dolin. Poniewaz podążasz  w górę rzeki przez trawiaste doliny z dużą ilością słoni i bawołów, konieczne jest obecnosc uzbrojonego straznika. W sezonie uważaj na afrykańskie fiołki z boku ścieżki, z ich okrągłymi owłosionymi liśćmi i małymi fioletowymi kwiatami.
Szlak rozgałęzia się w bocznej dolinie i prowadzi do zlewni między rzekami Njokamonni i Moyer. Będziesz podążał śladami słoni po stromej i czasem śliskiej ścieżce do rzeki Moyer. Wzdłuż ukrytej doliny Moyer przepływa kilka rzek, aż znów dojdziesz do krawędzi skarpy i zaczniesz strome  zejście do wodospadów Moyer. Szlaku da ci okazje obejrzenia mnóstwoa dzikiej przyrody.

 Wedrowki wielodniowe 

  • Szlak  Sanje -9km, 2 dni /1 noc, wzrost wysokości 450 m 

(125 € za osobę +  80€ za grupę, z wyłączeniem  transferu i  wszystkich opłat parkowych).
Dla tych ,ktorzy chcieliby spedzic troche wiecej czasu na lonie przyrody, zamiast kilkugodzinnej wedrowki do wodospadow Sanje, proponujemy dwudniowa wycieczke z nocelgiem w lesie. Spędź popołudnie w lesie, a następnie magiczny wieczór  pod baldachimem drzew, jedzenie w świetle ognia i spanie pod płótnem przy dźwiękach lasu. Pobudka wcześnie na śniadanie z widokiem na dolinę Kilombero ze szczytu wodospadu, a potem  porannny spacer  po lesie, obserwując dziką przyrodę i pluskając się w wodospadzie  po drodze w dół.To moze byc niezapomnian przygoda dla starszych dzieci. Nasz team zapewnić wszystko, czego potrzebujesz na tę podróż - Ty zabierz aparat i dobry humor.
  • Szlak Mwanihana - 38 km, 3 dni / 2 noce, wzrost wysokości 1850 m 
(300 € za osobę + 80 € za grupę, z wyłączeniem  transferu i wszystkich opłat parkowych).
To 38-kilometrowa trasa dla zapalonego turysty, w głąb lasu na wysokosc  do 2140 m. Szczyt Mwanihana  jest jednym z najwyższych szczytów  Luku Wschodniego. Szlak zaczyna się w wiosce Sonjo i przechodzi dwa wodospady na szlaku Sonjo. Jest kilka stromych odcinków przeplatanych pomiędzy stale rosnącą ścieżką z 300 m do kempingu na 900 m. Wedrowka jest niesamowita, a wraz ze wzrostem wysokości można zauważyć zmianę roślinności, od lasów miombo, przez trawiaste płaskowyże, lasy podgórskie, lasy górskie, bambus, a na końcu na szczycie wrzos. Na tym szlaku  można spotkać słonie i bawoły na płaskowyżu, dlatego  wędrówce będzie towarzyszył uzbrojony strażnik.
Znaczna część szlaku jest na otwartych łąkach, po obu stronach wysokiego lasu. Noc spedzisz na Kempingu Njia Panda (rozgałęziona ścieżka),obok strumienia ,gdzie mozna sie umyc i nabrac pitnej wody. 
Następnego ranka rozpoczniesz wędrówkę wcześnie, aby wspiąć się na szczyt. Ścieżka biegnie w górę i w dół do pierwszego odcinka trawiastym grzbietem, ale kiedy dociera do lasu (1500 m), bardzo stromo wspina się przez gigantyczne drzewa. W połowie drogi jest fajny  strumyk do napełniania butelek z wodą.
Około 1900 m nagle opuszczasz las i wkraczasz na polany bambusa szeleszczące na wietrze - w ostatnich latach strefa ta znacznie się wyczerpała z powodu zmian klimatu i zmniejszenia opadów na szczytach gór. Stąd wyraźnie widać trzy garby, które tworzą szczyt Mwanihany. Po wejsciu na szczyt powrot na kemping Njia Panda,by trzeciego dnia   spokojnie przespacerować się w drodze powrotnej, cieszac sie ostatnimi chwilami wsrod dzikiej przyrody.

 Szlak Lumemo ( Rumemo) - 65 km, 5 dni / 4 noce
(550 € za osobę + 160 € za grupę, z wyłączeniem transferu i wszystkich opłat parkowych)

To najdłuższym i najbardziej uciążliwy szlak  w Udzungwa,oferujacy niezapomniane doswiadczenia. Rozpoczyna sie za Ifakara  nad rzeką Lumemo i podąża ścieżką wzdluz rzeki. Na szlaku znajdują się trzy kempingi rozmieszczone w przybliżeniu w odstępach od 7 do 8 godzin. Powrót tą samą drogą, co Mwanihana.  Ten szlak
prowadzi głęboko w serce Udzungwa, wstępując na grzbiety i schodząc na dwie głębokie
doliny - obszary, w których niewiele osób bywa, a dzikie zwierzęta praktycznie nie miały kontaktu z ludźmi. Musisz być kompetentnym podroznikiem w dobrej kondycji fizycznej, aby spróbować tego szlaku.

Szlak prowadzi przez lasy tropikalne, lasy górskie, lasy miombo, łąki i stepy. Na 5 dni zostawiasz za soba odglosy cywilizacji. Na szlaku ciagle czujesz obecnosc zwierzat, nawet jesli ich wszystkich nie spotykasz- slyszysz ich dzwieki, widzisz slady. Niektóre z nich  możesz zobaczyć - małpy, czerwony colobus i czarno-białe colobus, żółty pawian, małpy sykes,sanje mangaba, bawół, słoń i czerwone dujkery. Na tym szlaku występuje wiele gatunków ptaków, w tym sowa rybacka Pels, która jest wskaźnikiem bogactwa rzeki w ryby. W rzece zobaczysz z skaczące ryby i wydry nurkowe.

Zalecamy wędrówkę tym szlakiem w porze suchej od czerwca do listopada, ponieważ w porze deszczowej rzeka staje się wzburzona i niespokojna, a tym samym niebezpieczna. Wzburzona rzeka moze ukrywac krokodyle. To nie jest doświadczenie dla osób o słabych nerwach, jednak jeśli kochasz dzika przyrode i prawdziwe przygody , nie możesz tego przegapić.

*****
 Kempingi oferowane podczas wedrowek to kempingi typu basic. Pamiętaj, że w Tanzanii oznacza to po prostu  przestrzen dla namiotów. 
Pakując się na wedrowki, zabierz ze sobą różnorodne ubrania, aby zapewnić sobie komfort w ciągu dnia i wieczorem. Powinieneś zabrać ze sobą lekką kurtkę lub sweter, wygodne buty trekingowe oraz sprzęt przeciwdeszczowy, zwłaszcza jeśli będziesz odwiedzać w porze deszczowej. Weź również czapkę, aby chronić oczy i twarz przed słońcem, a także filtr przeciwsłoneczny i nie zapomnij o  kostiumie kąpielowym, jeśli zdecydujesz się pływać w pięknym naturalnym, orzeźwiającym basenie pod wodospadami. Przynieś filtr wody na dłuższe wędrówki.

Opłaty i pozwolenia

(platnosc tylko karta kredytowa)

Opłaty za wstęp dla turystow/ 24 godziny:

     30 USD dla osoby dorosłej

     10 USD dla dziecka (5-15 lat)

Opłaty kempingowe dla turystow /24 godziny:

     30 USD dla osoby dorosłej

     5 USD dla dziecka (5-15 lat)

Opłaty za wstęp  dla rezydentow Tanzanii/ 24 godziny:

     15 USD dla osoby dorosłej

     5 USD dla dziecka (5-15 lat)

Opłaty kempingowe  dla rezydentow Tanzanii / 24 godziny:

     15 USD dla osoby dorosłej

     5 USD dla dziecka (5-15 lat)

Opłaty za wstęp dla obywateli Tanzanii / 24 godziny:

     Tsh 5000 dla dorosłych

     Tsh 2000 dla dziecka

Opłaty kemoingowe dla obywateli Tanzanii / 24 godziny:

     Tsh 5000 dla dorosłych

     Tsh 2500 dla dziecka

Na grupę:

     Przewodnik - 20 USD za grupę (10 USD rezydenci, Tsh 5000 obywatele Tanzanii)

     Strażnik - 20 USD na grupę (10 USD rezydenci , Tsh 5000 obywatele Tanzanii)

Do cen nalezy dodac 18% VAT.
Wszystkim odwiedzającym musi towarzyszyć przewodnik (w przypadku dłuższych wędrówek uzbrojony straznik).

Maksymalna grupa na 1 przewodnika / strażnika -6 osob.

W CO SIE UBRĆ NA AFRYKANSKIE SAFARI

Pakujesz sie na swoje pierwsze safari do Afryki i pojawia  sie pytanie -co zabrac...Nie przejmuj się - przygotowaliśmy przewodnik o odziezy ...

Najczesciej czytane