Narodowy Park Gor Udzungwa



Gory Udzungwa( Narodowy Park Gor  Udzungwa) to łańcuch kilkunastu dużych, pokrytych lasami gór, które wznoszą się majestatycznie z płaskiego nadmorskiego zarośla wschodniej Tanzanii. Sa one czescia  Gor Luku Wschodniego(Eastern Arc Mountains),  oferuja niezwykla różnorodność biologiczna i unikalny las deszczowy , w którym zidentyfikowano wiele rzadkich gatunkow Afryki. 30–40% to gatunki endemiczne, rzadkie i zagrożone gatunki roślin i zwierząt. Z tego powodu proponuje się, aby Udzungwa zostala  ósmym miejscem w Tanzanii wpisanym   na liste UNESCO. 
Udzungwa ma wyjatkowe krajobrazy: nieprzerwany ciąg pokrytych lasami gór i kaskad. Las z zamkniętymi baldachimami rozciąga się na wysokości od 250 metrów (820 stóp) do ponad 2000 metrów (6560 stóp) bez przerwy.Opadający wodospad Sanje jest jednym z wielu zapewniających okolicznym regionom cenne zasoby wodne. Od nizin po wysokość ponad dwóch kilometrów, na obszarze tym  mozna znalezc  3300 gatunków roślin i około 600 rodzajów drzew - trudno znalezc  otwarte tereny .


Natura Narodowego  Parku Udzungwa 


Kasztanowiec bez bocznych gałęzi przez pierwsze 15-20 metrów jest jednym z najbardziej uderzających drzew, jakie spotkasz. Jednym z bardziej znanych gatunkow endemicznych Udzungwa jest delikatny fiolek afrykanski. Niektóre inne znaczące gatunki drzew to drzewo figowe z ogromnym pniem, czerwony mahoń, który dorasta do 60 metrów, oraz śliwka, której dojrzewające fioletowe owoce są magnesami dla słoni. Ta różnorodna dżungla przyciąga najbardziej oszałamiające stworzenia, od ssaków przez ptaki po płazy. Najbardziej typowymi ssakami są ssaki naczelne. W parku żyje 11 gatunków naczelnych. 2 endemiczne naczelne ,zagrozone wyginieciem -Czerwony kolobus z Iringa i namorzyn czubaty Sanje występują tylko w Parku Narodowym Gór Udzungwa, gatunek namorzynowy nie został wykryty przez biologów przed 1979 r, oraz jeden niemal endemiczny rodzaj i gatunek, kipunji ( Rungwecebus kipunji).  Wystepuje  rowniez 6 nocnych naczelnych - Afrykańskie małpiatki galago (dzieci buszu) .
Oprocz tych wszystkich miniaturowych cudow, płaskowyż zamieszkuja także populacje słoni, bawołów, lwów i lampartów. Odwiedzający nie powinni jednak oczekiwać, że zobaczą te większe gatunki, ponieważ zwykle występują one w mniej dostępnym obszarze parku.

 Bardziej prawdopodobne jest zobaczenie antylopy krzewiastej, dzikan zaroślowy, i dujkera Harvey i niebieski dujker, cyweta, borsuka miodowego i trzech rodzajów mangusty. Możesz także rzucić okiem na nieśmiałego suni - bardzo małą antylopę - rzadką antylopę puku lub większego djikera Abbotta, którego nie ma nigdzie poza Tanzanią i rzadko mozna go zobaczyc.
Ornitologów pociąga Udzungwa z powodu ptasiego bogactwa obejmującego ponad 400 gatunków, od uroczej i łatwo znajdującej się zielonogrzbietej wilgi po kilkanaście tajemniczych endemitów łuku wschodniego. Wiele z nich  jest zagrożonych. Cztery gatunki ptaków są charakterystyczne dla Udzungwa, w tym kuropatwa leśna, odkryta po raz pierwszy w 1991 roku i bliżej spokrewniona z rodzajem azjatyckim niż z jakimkolwiek innym ptactwem afrykańskim. Miej oko na specjalnosci Udzungwa, takie jak białoskrzydła apalis, i pstrokaty robin górski. Jesli bedziesz kierowac sie dzwiekiem na pewno nie przeoczysz srebrzystobrodego dzioborożca, turaco Livingstone'a i grzywacza perliczki.
Chociaż motyle są znacznie łatwiejsze do zauważenia na otwartej przestrzeni,najpiekniejsze żyją w lesie, takie jak jadowita Derudacraea. W ppszukiwaniu motyli mozesz spotkac dziesięc różnych gatunków kameleonów,w tym  kameleon z kolczastymi skrzydłami, występuje tylko w Udzungwa i cztery inne są endemiczne dla Tanzanii. 
Niewątpliwie ten wielki las nie odkrył jeszcze wszystkich swoich skarbów: ciągłe badania naukowe  i nowe odkrycia z pewnością wzbogacą jego różnorodny katalog endemicznych gatunków.

Przy tak wielu stworzeniach endemicznych dla tego obszaru, ten łańcuch odosobnionych gór słusznie został nazwany afrykańskim Galapagos.

Turystyka w Parku Udzungwa

Treking 
Chociaż Udzungwa nie jest popularnym miejscem safari, ale jest magnesem dla turystów ze wzgledu na turystyke piesza i trekking. Park ma żadnych dróg i jest dostępny tylko na piechotę.   Na terenie Udzungwa znajduje sie wiele spektakularnych wodospadów, które można odwiedzić wybierajac jeden  z siedmiu leśnych szlaków.
Najbardziej popularna jest   5kilometrowa  półdniowa wędrówka (4-5 godzin) do wodospadow  Sanje (3 wodospady), przez mglisty strumień w zalesionej dolinie poniżej.
Inne szlaki to:
 • Szlak księcia Bernharda (1 godzina)
 • Szlak Sonjo (1 km / 1 godzina)
 • Szlak Njokamoni (5 km / 5 godzin)
 • Hidden Valey(kemping 3 )szlak (14 km / 1 dzień)
 • Mt Mwanihana (38) km / 3dni)
 • Szlak Lumemo (65 km / 5 dni)

Wiecej informacji  o trekingu w parku i pelna  oferte znajdziesz tutaj

Inne atrakacje
 • Obserwowanie ptaków 
 • Turystyka kulturalna do miejsc kultury i historii w parku i poza nim.
 • Udzungwa jest oferoana zwykle z safari w pobliskim  parku Mikumi lub w drodze do Ruaha. Sprawdz oferty




Udzungwa kilka faktow 

 • Park Narodowy Gór Udzungwa został założony w 1992 głównie ze względu na jego wartość wegetacyjną. Obejmuje 1 990 km² i rozciąga się 80 km od południowego zachodu na północny wschód.Wysokość: 250 m - 2 576 m (Mt Luhomero).
 • Niezależnie od pory roku, którą odwiedzasz, na pewno zachwycisz się różnorodnością biologiczną i bujną zielenią. Temperatury zależą od pory roku i wysokości,i i różnią się znacznie. Całoroczna temperatura w parku narodowym jest przyjemna, przy czym wyższe temperatury występują od października do marca, a najniższe temperatury - od maja do lipca. W zależności od miesiąca podróży średnia wysoka temperatura waha się od 25-30 ° C, ale czasami osiągnęła również szczyt zbliżony do 35 ° C podczas wilgotnej, krótkiej pory deszczowej. Średnia niska temperatura około 17-23 C, ale temperatury wcześniej spadły do ​​około 12 C.
 • Najlepszy czas na wizytę: pora sucha, ale przygotuj się na deszcz w każdej chwili. Park jest dostępny przez cały rok, ale może być śliski w czasie deszczu(w okresie od marca do maja)
Dojazd do Udzungwa
Do parku można łatwo dojechać samochodem. Z Dar es Salaam do  Mikumi (315 km / 4 godziny) przy dobrej drodze asfaltowej, a następnie 63 km (1,5 godziny) do głównej bramy Mangu'ula na drodze częściowo naziemnej. Bramy zachodnie nie są połączone z Mangu'ulą: brama Msosa znajduje się 10 km od Mtandiki, a brama Udekwa - 63 km od Iluli (na autostradzie międzynarodowej).


Zakwaterowanie 
 • Na terenie parku: kilka publicznych i specjalnych kempingów przy bramie Mangu'ula i przy szlakach turystycznych
 •  Hotele/Lodge w miastach Mangu'ula i Mikumi.
Planujesz wizyte w Nacjonalnym Parku Udzungwa - skontaktuj sie z nami 


W CO SIE UBRĆ NA AFRYKANSKIE SAFARI

Pakujesz sie na swoje pierwsze safari do Afryki i pojawia  sie pytanie -co zabrac...Nie przejmuj się - przygotowaliśmy przewodnik o odziezy ...

Najczesciej czytane