Dzien Ziemi


Szczęśliwego Dnia Ziemi! 
Dzisiaj jest dzień, aby uczcić planetę, całe jej piękno i to, ile dla nas znaczy.
My  Tour Operatorzy w Tanzanii  i Wy, nasi goscie tez macie swoj wklad  w ochrone naszej planety.
Dlateczego tak wazne jest by wybierac licencjonowanych tour operatorow? Kazda z oficjalnie dzialajacych firm wnosi szereg oplat zwiazanych z dzialalnoscia, ale nie ida na marne.  Zalezy nam na tym ,by piekno ziemi zostalo zachowane i nasze dzoeci ,wnuki mogly sie nim rowniez cieszyc.
 Byc moze Twoje safari bedzie troche drozsze – ale masz powod do dumy, Twoja wizyta to tez cegielka w walce o ochrone srodowiska...
Odwiedzając Tanzanię, wspierasz niezwykłą inwestycję kraju rozwijającego się i patrzacego w przyszlosc.  W Tanzanii  znajduje sie obecnie 16 parków narodowych. Parki powstaly  by chronic bogate dziedzictwo naturalne kraju i zapewnic  bezpieczne tereny rozrodu. Pomimo presji ludności Tanzania przeznaczyła ponad 45 000 kilometrów kwadratowych parkom narodowym. Łącznie z innymi rezerwatami, obszarami chronionymi i parkami morskimi stanowi to ponad jedną trzecią jej terytorium - znacznie wyższy odsetek niż większość zamożniejszych narodów świata.

Główną rolą parkow  jest ochrona przyrody i turystyka. Wiele z nich stanowi czesc znacznie większego chronionego ekosystemu. W parkach fauna i flora moze się rozwijać, z dala od sprzecznych interesów rosnącej populacji ludzkiej oraz zapewnić korzyści i przyjemność dla ludzi poprzez turystykę. Istniejący system parków chroni wiele uznanych na arenie międzynarodowej miejsc różnorodności biologicznej i obiektów światowego dziedzictwa. Każdy z nich przywraca równowagę otaczającym obszarom dotkniętym wylesianiem, rolnictwem i urbanizacją.
Parkami narodowymi w Tanzanii  zajmuje sie TANAPA , ktora stale rozwija dzialalnosc parkow i ulepsza tradycyjne korytarze migracyjne łączące obszary chronione.

Turystyka

Turystyka zapewnia cenne dochody wykorzystywane do wspierania prac ochronnych parków narodowych. Dochód umożliwia także badania dzikiej przyrody, poprawia edukację i środki utrzymania lokalnych społeczności. Ponadto turystyka pomaga zwiększyć międzynarodową świadomość problemów związanych z ochroną, podczas gdy fizyczna obecność turystów może pomóc w powstrzymaniu nielegalnego kłusownictwa; obecnosc turystow odstarsza klusownikow. TANAPA oparła się pokusie zarabiania na krótkoterminowych korzyściach z turystyki masowej. Rozumiejąc odpowiedzialność - zarówno wobec Tanzanii, jak i całego świata - w zakresie ochrony globalnego zasobu i zarządzania nim, Tanzania chce zachowac  trwały, niski wpływ na środowisko, aby chronić je przed nieodwracalnymi szkodami, jednocześnie zapewniając pierwszorzędne miejsce ekoturystyki.
 Aktywność ludzka jest ściśle monitorowana, a cały rozwój ściśle regulowany. Budynki w parkach muszą być dyskretne, campy najczesciej mobilne,by nie niszczyc roslinnosci, a usuwanie odpadów jest dokładnie kontrolowane. Wszystko po to, aby zapobiegać nękaniu zwierząt i zminimalizować wpływ człowieka na środowisko. Nawet w Serengeti, najpopularniejszym parku w Tanzanii, prawie połowa tego obszaru – ponad 7.000 km kwadradratowych pozostaje strefą dzikiej przyrody bez dróg.

Lokalna ludność

 Jednak opieka nad tym bogatym zasobem zależy od dobrej woli ludnosci  mieszkajacej. Dzieląc się nagrodami za ochronę i zapewniając wymierne korzyści, TANAPA ciężko pracuje, aby zapewnić społecznościom  lokalnym poczucie własności i  sprawic, ze będą zainteresowane przyszłością parków. Czesc przychodów z parku wykorzystywana jest do wspierania inicjatyw na rzecz rozwoju społeczności, takich jak szkoły, przychodnie zdrowia, programy wodne i drogi. Mieszkańcy są zachęcani do opracowywania projektów turystyki kulturalnej w celu uzyskania własnych zysków finansowych od odwiedzających park. Mieszkancy  sa zatrudniani  w parkach, przez campy/lodge i organizatorów wycieczek. 

TANAPA szczególnie współpracuje z miejscową ludnością w walce z kłusownikami.
 Kłusownictwo to nie tylko komercyjne polowanie na słonie i nosorożce  niezwykle cenne kości słoniowa i rog nosorożca). Obejmuje to również działania związane z utrzymaniem, takie jak zbieranie miodu, nielegalne połowy i polowania, ścinanie drzew pod budowę lub drewno opałowe oraz zbieranie tradycyjnych, lecz rzadkich roślin leczniczych. Kiedy mieszkańcy wioski zaleza od parku i są świadkami, że społeczność czerpie korzyści z obecności parku, są bardziej skłonni bronić obszaru chronionego i zgłaszać kłusownictwo. TANAPA współpracuje ze społecznościami, aby uczyć zrównoważonego zarządzania środowiskiem, pomagać w sadzeniu drzew, zakładać szkółki i promować kulturę w pierwszej kolejności i ochronie przyrody. 

Przyszłość

Przyszłość zależy od tych, którzy odziedziczą parki. TANAPA odgrywa wiodącą rolę w kształceniu mieszkańców, zapewniając materiały do ​​nauki i szkolenia dla nauczycieli. Szkolom i grupom społecznym oferuje się bezpłatne wizyty w parkach, aby pokazac jak wazne jest zachowania tych siedlisk.
 Wsparcie projektów badawczych jest ważnym aspektem zaangażowania TANAPA w przyszłość. Szympansy w Tanzanii są przedmiotem najdłużej prowadzonych badań tego rodzaju na świecie.
Naukowcy pracujący w parkach Tanzanii nadal znajdują nieodkryte dotąd gatunki motyli, ptaków, chrząszczy i roślin. Podejmowane są również regularne badania w celu monitorowania rozmieszczenia i liczby zwierząt, testowania jakości wody, identyfikowania ognisk chorób i sprawdzania inwazji gatunków egzotycznych. Parki narodowe są ratunkiem dla zwierząt, które w przeciwnym razie byłyby zagrożone wyginięciem. Zapewniają schronienie wielu zagrożonym i wrażliwym gatunkom, chronią kurczące się siedliska i zapewniają chronione rezerwaty lęgowe, w których zagrożone gatunki mogą się odrodzić. Przy wsparciu wszystkich te ekosystemy zostaną zachowane z korzyścią dla przyszłych pokoleń.

W CO SIE UBRĆ NA AFRYKANSKIE SAFARI

Pakujesz sie na swoje pierwsze safari do Afryki i pojawia  sie pytanie -co zabrac...Nie przejmuj się - przygotowaliśmy przewodnik o odziezy ...

Najczesciej czytane