Albinizm w Afryce

 

Salif Keita, piosenkarz z Mali.

Siedzialam z Sue na tarasie. Przy stoliku obok siedzialo trzech mezczyzn.
Ma szczescie, ze jest bogaty ,wiec zyje- powiedziala Sue patrzac na nich - to jego obstawa. Obejrzalam sie, by dowiedziec sie, o czym mowi. Rzeczywiscie, cala trojka lokalnych mezczyzn wyrozniala sie bogatym ubiorem na tle pozostalych. Jeden z nich, pomimo, ze to byl juz wieczor i z tarasu podziwialismy piekny, czerwony zachod slonca, mial zalozony kapelusz i ciemne okulary. Nadal jednak  nie rozumialam o czym mowila Sue. Odwrocilam sie, a Sue zapytala o Szwajcarie. I zapomnialam o jej slowach.
Siedzialysmy  dalej rozmawiajac o planach na nastepny dzien i popijajac koktaile. Mezczyzni siedzacy przy stoliku obok  podniesli sie do wyjscia. Wtedypadlo wiecej swiatla na tego w kapeluszu i okularach- mial mocne rysy, jak dwaj pozostali mezczyzni, ale  jego twarz wydala  mi sie nienaturalnie biala. Przeszli obok, wtedy zauwazylam dlonie -  skora biala jakby  przezroczysta. Odeszli rownym krokiem, on po srodku, dwoch pozostalych, duzo lepiej zbudowanych od niego, po bokach. Rzeczywiscie- jak obstawa-pomyslalam.
Mam bratanka albinosa -powiedziala Sue- Jest taki sliczny. Bialy, delikatny, oczy jasnoblekitne. Albinos-pomyslalam. Nawet nie wiedzialam, ze to mozliwe. Sue chyba zauwazyla, ze zaczelam intensywnie myslec- Tak, tu sa albinosi. Duzo ich. I maja okropne zycie.Ten byl bogaty, mial ochrone. Dlatego go jeszcze nie zabili i nie sprzedali na czesci- Sluchalam przerazona. Po powrocie do pokoju wlaczylam komputer i zaczelam szukac informacji. Im wiecej czytalam, tym bardziej wydawalo mi sie to nieprawdopodobne . XXI wiek  i sprzedaz ludzi na czesci ...

   Albinizm jest zaburzeniem genetycznym odziedziczonym po rodzicach, którzy obaj mają wadliwy gen uniemożliwiajacy skórze prawidłowe wytwarzanie melaniny. Charakteryzuje się całkowitym lub częściowym brakiem pigmentu w skórze, włosach i oczach.  Albinizm jest związany z chorobami skory i z szeregiem wad wzroku, takich jak światłowstręt, oczopląs i niedowidzenie.

   W całej Afryce, a szczegolnie w krajach takich jak Tanzania, Malawi, Kamerun, istnieje przekonanie, że ludzie z albinizmem mają magiczne moce. Ma to druzgocące konsekwencje dla osób z tą chorobą. Uważa się, że niektóre części albinosów, takie jak ich serce, włosy lub paznokcie, są ważne do tworzenia magicznych mikstur - na przykład do nawożenia gleby, stania się niepokonanym, wygrania wyborów politycznych lub meczu piłki nożnej. Właśnie dlatego albinosi są zabijani i okaleczani.
Ale te brutalne ataki nie są największym zagrożeniem dla osób z albinizmem w Afryce. Albinosi w Afryce żyja w strachu przed czarownicami, ale stają przed znacznie większym zagrożeniem spędzając czas na świeżym powietrzu. Grozi im wolna śmierć z powodu choroby znanej jako „cichy zabójca”. Pigment nadaje skórze jej kolor i pomaga chronić ją przed uszkodzeniem przez promieniowanie ultrafioletowe ze Słońca. Brak pigmentacji skóry zwiększa podatność na infekcje, oparzenia słoneczne i raka skóry ...A im bliżej równika, tym silniejsze Słońce, tym silniejsze promienie, tym większe ryzyko raka skóry. Grupy albinizmu twierdzą, że ponad 90% osób z tą chorobą w Afryce umiera, zanim osiągną wiek 40 lat. Słońce jest ich   wrogiem numer jeden.
Tanzania ma mroczny związek z albinizmem. Według szacunków ONZ od 2000 r. W Tanzanii zamordowano około 80 osób z albinizmem. Szamani polują na albinosow, by wykorzystac czesci ich ciala w miksturach, ktore maja przynieść szczęście i bogactwo. Ofiary sa porywane przez wynajętych zabójców, a następnie rozczłonkowane. Bywa ,ze sa sprzedane przez pozbawionych skrupułów członków rodziny.  Czasem rodzina pozbywa się niemowlęcia, ponieważ wierzy ,ze albinosy mają nadprzyrodzone moce i moga przyniesc na  rodzinę klatwe. Nawet matki dzieci żyjących z bielactwem są często porzucane po oskarżeniu o niewierność lub… uznaniu ich za przeklętych lub nienormalnych. Całe rodziny mogą zostać wykluczone z powodu posiadania członka z albinizmem.
Zagrożenia dla życia albinosów są wlasnie spotęgowane przez wykluczenie, i odmowę podstawowych praw, takich jak prawo do edukacji i zdrowia. Podnoszenie świadomości na temat mitów o obaleniu albinizmu może zmienić postawy niektórych ludzi. Czas, aby rządy afrykańskie zwróciły uwagę na sposób traktowania albinosów.
Aby zwiększyć świadomość trudnej sytuacji albinosów, ONZ nazwała 13 czerwca każdego roku Międzynarodowym Dniem Świadomości Albinizmu.


  Gdy fala rytualnych zabójstw i amputacji osób z albinizmem, zwłaszcza dzieci, zaczęła rozprzestrzeniać się w Tanzanii pod koniec 2000 roku, rząd kraju podjął działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa fizycznego dzieci z albinizmem, w tym poprzez ustanowienie tymczasowych schronisk , i specjalne szkoły z internatem zajmujące się ochroną i edukacją dzieci z albinizmem. Aby zaludnić te placówki, rząd polecił przywódcom okręgów i społeczności, aby przyprowadzali dzieci z albinizmem do schronisk. Chociaż nie ma oficjalnych danych na ten temat, lokalny działacz oszacował, że w schroniskach umieszczono około tysiąca dzieci z całego kraju. Strategia „tymczasowego schronienia” wprowadzona przez rząd Tanzanii pod koniec 2000 roku mogła przyczynić się do zmniejszenia liczby ataków fizycznych, ale Human Rights Watch zauważyła, że ​​doprowadziła do pojawienia się dodatkowych wyzwań. Polityka rządu Tanzanii mająca na celu ochronę dzieci z albinizmem miała przy okazji negatywny wpływ na ich prawa do życia rodzinnego, odpowiedni poziom życia i edukację włączającą.

   Rząd Tanzanii podjal rowniez inne środki by chronic osoby chore na bielactwo. Zaczeto zajmowac się praktykami magicznymi, wprowadzono rejestrację tradycyjnych uzdrowicieli, ale pełny nadzór nad ich pracą wciąż nie został osiągnięty, a opinia publiczna nadal akceptuje  praktyki czarów i prace tradycyjnych uzdrowicieli.  Głównie z powodu interwencji policji w Tanzanii morderstwa albinosów spadły z 22 w 2008 r. Do 11 w 2015 r.
Chociaż rząd Tanzanii wydaje się być wrażliwy na te obawy, powinien teraz zintensyfikować wysiłki, aby ponownie wprowadzić dzieci z albinizmem do ich społeczności i zapewnić im edukację włączającą, jednocześnie kontynuując dochodzenie i ściganie osób odpowiedzialnych za atakowanie dzieci z albinizmem. Czyniąc to, Tanzania ma szansę stać się silnym przywódcą afrykańskim w zapewnianiu bezpieczeństwa, integracji i godności osób cierpiących na albinizm, jak określono w regionalnym planie działania w sprawie bielactwa w Afryce, pierwszej w historii kontynentalnej strategii przeciwdziałania naruszeniom przepisów przeciwko osobie z albinizmem, przyjęte w 2017 r.W CO SIE UBRĆ NA AFRYKANSKIE SAFARI

Pakujesz sie na swoje pierwsze safari do Afryki i pojawia  sie pytanie -co zabrac...Nie przejmuj się - przygotowaliśmy przewodnik o odziezy ...

Najczesciej czytane