PLAZE ZANZIBARU

Zanzibar  romantyczny, egzotyczny archipelag  na Oceanie Indyjskim, kojarzacy sie z arabskimi nocami i lenistwem. Zaledwie 15 minut lotu od lądu, Zanzibar, otoczony rafami koralowymi z idyllicznymi plażami i z ogromnymi palmami jest jednym z najlepszych miejsc plażowych w Afryce Wschodniej. Czy  jako relaks po safari, czy jako samodzielny cel, plaże Zanzibaru sa warte odwiedzenia.
Plaże Zanzibaru są nazywane rajskimi. Delikatny biały piasek,  czyste  turkusowe wody, tradycyjne arabskie dhows płynące o świcie na tle nieba o pastelowych barwach. I liscie kokosowych palm  delikatnie falujące na wietrze...Na Zanzibarze  znajdziesz jedne z  najbardziej eleganckich luksusowych kurortów w Afryce Wschodniej. Turystyka przyćmiła handel przyprawami jako główną formę dochodu, ale wyspa zachowala swój rustykalny afrykański styl. Wsrod tej szerokiej oferty hoteli,resortow i pensjonatow, wybor miejsca  pobytu  nie jest latwy. Każdy region  wyspy oferuje coś  innego.
 Na pewno warto sie zatrzymac na  noc lub dwie w Stone Town, charyzmatycznej stolicy wyspy. Ale  prawdziwą atrakcją dla turystow są wspaniałe plaże z koralowym piaskiem . A kazda z  nich  ma swoją osobowość.

Wybrzeże Północne

Odcinek plaży od Kendwa do Nungwi  spada znacznie bardziej gwałtownie do morza, w wyniku czego jest to jedyny obszar, w którym nie można dostrzec pływów i gdzie zawsze można pływać. Dlatego północne wybrzeże przeszelo największy rozwój turystyki,a ceny hoteli w okolicach  plaży  duzo drozsze. W grudniu i styczniu (w sezonie) plaże są pełne turystów i jest dość głośno. Jeśli szukasz spokojnego wypoczynku, to nie jest to miejsce dla ciebie.
Popularne plaże to Nungwi na najbardziej wysuniętym na północ wierzchołku, na którym znajdziesz wspaniałe miejsca do nurkowania, oraz Kendwa, która słynie z  Full Moon Parties i wieczornych imprez. Obie plaże mają swoje strony imprezowe i ciche strony, więc kazdy znajdzie miejsce dla siebie.

Nungwi  łączy tradycję z nowoczesnym życiem. Plaza Nungwi lezy  w najbardziej wysuniętym na północ punkcie wyspy i  jest naprawdę oszałamiająca. Jest okrzyknięta jedną z najlepszych plaż Zanzibaru i jedna z piekniejszych na swiecie. Piekne  turkusowe wody ,biały piasek i  miejscowe łodzie pływające na otwartym morzu . Plaża Nungwi stanowi najpiękniejsze tło do wakacyjnych selfie.Pływ w Nungwi Beach jest prawie się niezauwazalny, co czyni ją jedną z najlepszych plaż do pływania.

Dojazd na plażę Nungwi
Z Stone Town (głównego miasta Zanzibaru) przejazd drogami powierzchniowymi może zająć około 1,5 godziny.


Pobliska Kendwa  to długi odcinek piasku rozciągający się wzdłuż zachodniego wybrzeża, około kilku km na południe od krańca wyspy Zanzibar. Nic dziwnego, że ta idylliczna lokalizacja posiada szereg kurortów, hoteli i pensjonatów . Położona zaledwie 3 km od wioski Nungwi, Kendwa ma piękną plażę idealną do pływania przez cały dzień. Na plaży znajdują się bandy, restauracje i bary. Można także uprawiać inne sporty wodne, w tym nurkowanie. Możesz spędzić trochę czasu na zabawie w piasku, zagrać w siatkówkę plażową i cieszyć się wieczorami na plaży.
Full Moon Party to impreza organizowana na plaży Kendwa, radosne wydarzenie obchodzone razem zmieszkańcami w  afrykańskim rytmie. Jest to jedna z najlepszych plaż na Zanzibarze do pływania i ogladania  zachwycających zachodów słońca. 

Dojazd do plaży Kendwa
Z Stone Town dostępny jest transport publiczny lub taxi.
Dalla dalla (minibus) numer 116 ze stacji dalla dalla w Darajani. Poproś konduktora, aby zatrzymał się na skrzyżowaniu skał Kendwa. Miejscowość i plaża Kendwa znajdują się 15 minut spacerem od skrzyżowania.

Plaże Nungwi i Kendwa są naprawdę piękne; znajdują się po jedynej stronie wyspy, która oferuje krystalicznie czystą wodą, mieniącą się błyszczącymi, białymi piaskami. Północne plaże to dobry wybor jeśli szukasz  idyllicznej plaży na Oceanie Indyjskim. W przeciwieństwie do innych plaż na wyspie, plaże Nungwi i Kendwa prawie nie mają odpływu, dlatego są to najlepsze plaże do pływania na Zanzibarze. Pamiętaj jednak, że są to miejsca pełne turystów, a hotele oferują pakiety all inclusive i dyskoteki na plaży, które znajdziesz w większości innych ciepłych części świata.

Pływy-Wschodnie Wybrzeże Zanzibaru

Pływy są nieodłącznym elementem życia na wyspie. W archipelagu Zanzibaru rafy chronią  wyspe, tworząc bogatą i spokojną strefę buforową wokół mas lądowych. I tu dostajesz turkusowe wody, wielokolorowe podwodne stworzenia i pływową wariancję.

Przypływy i odpływy mogą wpływać na różne plaże w różny sposób. Odpływ nie wpływa na niektóre wybrzeża Zanzibaru( polnocny wybrzeze), podczas gdy w innych  miejscach  odpływy zamieniają brzeg w dluga  piaszczystą plażę na kilka godzin. 

 Pływy tutaj w tropikach mogą być szczególnie wyraźne, osiągając do 4 metrów różnicy wysokości między przypływem i odpływem podczas równonocy.Woda może się cofnąć na odległość do 1,5 km .Co 24 godziny są dwa maksima i dwa minima pływu, a każdego dnia maksymalny szczyt i minimalne przesunięcie szczytu około 30 minut do przodu. Jeśli uważasz, że fale Ci przeszkadzają, ale nadal chcesz odwiedzić Zanzibar i możesz elastycznie planować wakacje, powinieneś być na wyspie podczas przypływów w pierwszej lub trzeciej kwadrze księżyca, gdy różnica między wysokością a wysokością odpływ jest najmniejszy.

Ci ,ktorzy  chcą cieszyć się plażą i pływać unikaja wschodniego wybrzeza. Dla aktywnych  turystow nie jest to przszkoda, mozna tu uprawiac  sporty wodne, wycieczki łodzią, snorkling, wędrowaniem w kierunku rafy koralowej, dostrzegając po drodze gwiazdy morskie i koralowce.
W każdym razie większość hoteli i  ośrodków wypoczynkowych pensjonatów po tej stronie Zanzibaru ma basen.

Uwaga: w czasie odpływu nie można pływać w Oceanie Indyjskim na wschodnim, południowym i zachodnim wybrzeżu. Plaże na tych liniach wybrzeża są bardzo płaskie, dlatego ocean odpływa w czasie odpływu do rafy koralowej, która wynosi od 1 do 1,5 km od brzegu. Podczas odpływu możesz wyjść w kierunku rafy koralowej. Uważaj na czarne jeżowce i inne kolczaste rzeczy. Są dobrze widoczne, więc obserwuj swój krok i noś specjalne buty. Nie zbieraj też muszli stożkowych.
Możesz sprawdzić harmonogram odpływu i przypływu dla Zanzibaru 

Wybrzeże północno-wschodnie

Północny wschód to doskonała lokalizacja dla dziewiczych plaż, nurkowania i zakwaterowania na najwyższym poziomie. Z jednymi z najlepszych raf na wyspie Mnemba, zaledwie 1 km od brzegu, można znaleźć doskonałe miejsca do nurkowania i snorkingu. 

Plaża Matemwe
Matemwe znajduje się nieco na wschód od Nungwi i Kendwa. Wioska Matemwe na północno-wschodnim wybrzeżu Zanzibaru wychodzi na małą i ekskluzywną wyspę Mnemba. Ma chłodniejszą atmosferę i kusi zakurzonymi piaskami i fragmentami wiejskiego życia.
Matemwe jest odwiedzane przez tętniące życiem społeczności rybackie i ma jedne z najlepszych warunków do wypoczynku. Ta dziewicza plaża Zanzibaru oferuje bardzo delikatny piasek , który pieści podeszwy stóp. Plaża Matemwe nie jest najlepsza do pływania (choc można tu pływać), ale oznacza to, że tłumów jest mniej, co jest dobrym wyjsciem, jeśli liczysz na prywatność. Zakres pływów jest bardzo duży, więc plaża naprawdę staje się rozległa podczas odpływu ... ale kiedy nadchodzi przypływ, naprawdę jest to raj. W przeciwieństwie do wielu innych plaż na wyspie, obszar ten był stosunkowo nietknięty przez turystykę  i  oferuje  raj na Oceanie Indyjskim za niewiarygodną cenę.


Dojazd do plaży Matemwe
Odległość od Stone Town do Matemwe wynosi około 50 km.
Transport publiczny: dalla dalla numer 118 , z  Creek Road w Stone Town.

Plaża Kiwengwa
jest nazywana „Małymi Włochami” Zanzibaru, ponieważ jej długie wybrzeże jest zajęte przez włoskie hotele wypoczynkowe. Zapewnia  spokój. Jeśli podoba Ci się pomysł leniuchowania pod palmami popijając koktajle lub snorkling w czystych, błękitnych wodach, może to być wymarzone miejsce na wakacje. Pełen ekskluzywnych kurortów, w których znajdują się spa, baseny i prywatne plaże,

Ta plaża na wschodnim wybrzeżu jest pod silnym wpływem odpływu, dzięki czemu wczasowicze mogą brodzić w płytkich, krystalicznie czystych wodach i delektować się orzeźwiającym zimnym drinkiem tropikalnym. Ma nieskazitelną plażę idealną do pływania podczas przypływu. Jednak zaleca się, aby nie pływać w czasie odpływu.

Dojazd do plaży Kiwengwa
Kiwengwa znajduje się 46 km od Stone Town.
Transport hotelowy, wynajem samochodów ,taxi

Transport publiczny: numer 17 dalla dalla.

Wschodnie wybrzeże 

Wschodnie wybrzeże jest znacznie bardziej zależne od pływów w porównaniu z resztą wyspy, a także bardziej wietrzne. To sprawia, że ​​jest świetny dla tych, którzy chcą uprawiac kitesurfing .
Chociaż może być konieczny spacery, aby popływać lub nurkować, plaże tutaj są  równie piękne. Podczas odpływu woda tworzy szerokie pasmo bieli, potem wypływa na farmy wodorostów, a wreszcie do kanału głębokiej wody i rafy zaporowej. W czasie przypływu fale dochodzą do krawędzi pokrytej palmami ziemi.

Pongwe ma jedną z niewielu plaż na wschodnim wybrzeżu, która nie ma pływow, ponieważ leży  we
wklęsłej przerwie na wybrzeżu.  Nie zrobisz tam pięknego zdjęcia plaży, ale masz  luksusu zachowując prywatność,  o którą trudno  na wyspie .Pongwe Beach znajduje się w spokojnej zatoce w zacisznej okolicy - na tyłach laguny koralowej. Na plaży jest biały, sypki piasek i turkusowa woda, a otoczenie ocienione jest wysokimi palmami z leżakami i hamakami. Plaża jest idealna dla każdego pływaka, ponieważ prawie przez cały czas mozna plywac. Jest chroniona przez nadmorskie rafy, dzięki czemu wewnętrzna woda jest spokojna i bezpieczna do pływania. W okolicy znajduje się luksusowy eko-hotel na wypadek, gdybyś chciał spędzić więcej czasu relaksując się  w okolicy. Możesz uprawiać różne sporty wodne, w tym snorkling.

Południowo-wschodnie wybrzeze 
Jest cicho, spokojnie, a mieszkańcy południowo-wschodniego wybrzeża są wyjątkowo przyjaźni (prawdziwie przyjaźni, uśmiechają się oczami). Tutaj znajdziesz ok. 20 km białych plaż z palmami kokosowymi, rozciągających się od Jambiani przez Paje i Bwejuu do Michamwi. Zakres pływów jest tutaj większy niż w innych regionach. Jest oszałamiająca rafa koralowa i dużo palm. Blisko spokojnych wiosek, jest to świetne miejsce, jeśli chcesz robić to, co robią miejscowi. Na przykład zalecamy wizytę w  mieście Jambiani .
W poludniowo-wschodnim  rogu Zanzibaru jest  plaża Michamwi,  spokojna i mało zaludniona, co czyni ją jedną z plaż Zanzibaru idealną do pływania podczas przypływu. Jest to idealne miejsce na spokojny wypoczynek wakacyjny, w którym można odpocząć i zrelaksować się, doświadczając stylu życia mieszkańców. Należy jednak pamiętać, że pływanie w czasie odpływu nie jest idealne w Michamwi, ponieważ w wodzie są wodorosty.

Paje & Dongwe
Paje słynie z kitesurfingu. Plaża Paje jest jedną z najlepszych plaż Zanzibaru, w której można przeżyć ekscytujące przygody, w tym żeglarstwo i kitesurfing. Wiele z tych ekscytujących zajęć odbywa się w grudniu i lutym, a następnie od maja do października. Pamiętaj, że podczas sezonu  plaże są zatłoczone latawcami, a pływanie w oceanie jest prawie niemożliwe, jeśli nie niebezpieczne. Sezony kitesurfingu trwają od połowy grudnia do końca lutego i od połowy / końca maja do października.
Paje ma duzo wiecej ciekawych  hoteli  niż w północnej części. Położone na środkowo-wschodnim wybrzeżu wyspy plaże Paje i Dongwe są długie i szerokie, co daje klasyczny klimat Oceanu Indyjskiego, ale sa  pływowe.  Jednak znajdziesz tu super luksusowe i kameralne hotele.

Bweju
Położone w południowo-wschodnim rogu Zanzibaru  Bwejju ma odosobnioną plażę, która zapewnia najlepsze warunki do relaksu. Tutaj plaża jest zagrożona tylko w czasie odpływu, a przez resztę czasu można nurkować i pływać.
Tu mozesz obserwowac  lokalnych rybaków powracających z żaglówki z połowem dnia na drewnianych łodziach typu dhow. Tu spotkasz   lokalne dzieci grające w piłkę nożną i kobiety zbierające wodorosty. Woda jest świetna do pływania, a gdy fala jest niska, możesz zrobić safari na rafie: przesc do rafy bez moczenia nog. Ten cichy i wyjątkowo długi odcinek plaży jest miejscem, w którym można również unprawiac snorkling.

Dojazd do Bwejju
Plaża Bwejju znajduje się 53 km od Stone Town.
Dojazd  taksówka lub dalla dalla 

Jambiani
Senna wioska rybacka Jambiani znajduje się na południowo-wschodnim wybrzeżu Zanzibaru. Posiada piękną plażę z kilometrami zaskakującego białego piasku . Plaża jest idealna do snurkowania i pływania, gdy fala jest wysoka. Najlepszą pora na pływanie jest rano i wieczorem, ponieważ woda jest w tym czasie chłodniejsza. Świetny sposób na rozpoczęcie i zakończenie dnia!
Jambiani, z nieprawdopodobnie turkusowymi wodami i bialymi domami z korala , jest idealnym miejscem do poznania lokalnego życia. Tu kawałek wyspy-raju miesza się z rytmem życia na wsi.To dość żywa plaża. Jiambani jest doskonałym miejscem do uprawiania najlepszego kitesurfingu na wyspie, ponieważ zawsze występują dobre wiatry. Jednak   Paje i Dongwe oferuje lepsza baze hotelowa. W miarę zbliżania się na południe plaże znikają.  Znajdziesz tutaj wiele małych restauracji. W pobliżu znajdują się miejsca do nurkowania. Interesujaca opcja jest  się  wypożyczenie roweru i wyprawę wzdłuż wybrzeża.

Dojazd na plażę Jambiani
Plaża Jambiani znajduje się około 56 km od Stone Town.
Transport publiczny:  Dalla Dalla numer 309 z Stone Town.
Wiele hoteli w Jambiani zapewnia transport do i z Stone Town.

Południowe wybrzeże


Ogólną zasadą na wyspie  jest, że im dalej na południe, tym  więcej  lokalnych mieszkańców .Przyjdź tutaj, aby zanurzyć się w kulturze i przyprawach. Jeśli chcesz popływać z delfinem, plaża Kizimkazi jest doskonałym miejscem. Tutaj znajdziesz  delfiny butlonosowe i inne niesamowite stworzenia. Jeśli chcesz odkryć podwodny świat, możesz nurkować i snurkować. Podczas najwyższych przypływów możesz nie widzieć plaży, a podczas odpływu ocean jest zwykle daleko.

Dojazd do Kizimkazi 
Plaza znajduje się 60 km od Stone Town.
Dojazd taksówką lub dalla dalla numerem 326.

Południowo-zachodnie wybrzeże Zanzibaru

Od zawsze było znane z możliwości pływania z delfinami, które łatwiej znaleźć tutaj niż gdziekolwiek indziej na wyspie.Tu mozna podziwiac  nieskazitelne odcinki rafy koralowej i spotkać duże gatunki pelagiczne, takie jak wieloryby, szczególnie w sierpniu i wrześniu, i odwiedzić piaszczystą plażę wraz z pięknymi, chronionymi białym piaskiem wyspami Pungume i Komonda  ...  Wybrzeże w rzeczywistości składa się głównie z koralowych klifów wystających z morza i laguny koralowej, jednak klif koralowy jest czasami przerywany i tam, gdzie to wystepuje , można znaleźć praktycznie prywatne piękne, małe piaszczyste zatoczki, np  Unguja, Kizimkazi Mtendeni i Kizimkazi Dimbani .Interesujace miejsce na snorking   wzdłuż dziewiczej rafy koralowej lub w pobliżu ławic.
Sam półwysep Fumba oferuje nieco bardziej konwencjonalne plaże, ale ze względu na bliskość lasu namorzynowego piasek wygląda raczej złocisto niż biało i nie jest pylisty, a dno laguny składa się głównie z wychodni koralowych.

Zachodnie wybrzeże

Zachodnie wybrzeze nie oferuje interesujacych miejsc. Zwłaszcza na południowym krańcu jest bardzo skalisto i są tam tylko małe plamy piasku. Piasek na większości zachodniego wybrzeża jest grubozielony, nie jest to niesamowity biały piasek, z którego słynie Zanzibar.

.......
Wszystkie plaże Zanzibaru są PUBLICZNE, zgodnie z prawem należą do mieszkańców Zanzibaru. Oznacza to, że hotel kończy się kilka metrów od plaży. Możesz bez przerwy spacerować po niekończących się plażach.


W nocy nie wolno spać na plaży. Namioty na plażach lub gdziekolwiek indziej nie są dozwolone na wyspie.


W CO SIE UBRĆ NA AFRYKANSKIE SAFARI

Pakujesz sie na swoje pierwsze safari do Afryki i pojawia  sie pytanie -co zabrac...Nie przejmuj się - przygotowaliśmy przewodnik o odziezy ...

Najczesciej czytane