PEMBA - POZA UTARTYM SZLAKIEM

Pemba druga co do wielkości wyspa archipelagu Zanzibar, najbardziej wysunięta na północ. Pemba lezy między wyspą Unguja (znaną nieformalnie na całym świecie jako Zanzibar), a granicą Tanzanii i Kenii. Arabska nazwa oznacza Zielona Wyspa -  ze wzgledu na  bujny krajobraz gęsto porośniętych wzgórz. Łagodne, faliste wzgórza i głębokie, zielone doliny pokryte są gęstą osłoną goździków, kokosa, mango i innych plantacji owoców i upraw. Ze względu na cztery miliony drzewek goździkowych, z których niektóre mają ponad 100 lat, Pemba jest również znana jako goździkowa wyspa Oceanu Indyjskiego. Mozesz wybrac sie na   farme i odwiedzic lokalna fabryke by dowiedzieć się, jak łodygi goździków zamieniają się w olejek eteryczny .Pemba cieszy się znacznie mniejszą uwagą niż słynna na całym świecie główna wyspa. Dla tych, którzy uważają, że Zanzibar jest zbyt zatłoczony, Pemba jest wlasciwym wyborem. Oferuje spokojną atmosferę wśród plantacji przypraw, drzew owocowych i bujnej tropikalnej roślinności. Jest ucieczka od  utartych szlaków i pozwala doświadczyć autentycznego życia lokalnej ludnosci na wyspie. Podróż po Pembie odkrywa nietknięte terytorium. Przechadzka po wsi pozwala poznac,  jak społeczności wiejskie gotują, łowią ryby i wytwarzają towary, których potrzebują, aby przetrwać.
Pomimo wielu atrakcji, takich jak pierwotne lasy, malownicze ruiny i  opustoszałe  piekne plaże , rzadko jest tu więcej niż kilkadziesiąt turystów, co czyni ją miejscem docelowym dla indywidualistów, nurków i par podczas miesiaca miodowego. W wodach  oceanu wokol Pemba znajduja sie  jedne z najbardziej dziewiczych raf koralowych w Afryce Wschodniej. Wody i wysepki wzdłuż całego zachodniego wybrzeża Pemba są oficjalnie chronione jako Obszar Ochrony Kanału Pemba (PECCA). Kanał Pemba jest uważany za jeden z ostatnich wielkich dziewiczych obszarów do nurkowania i połowów głębinowych.


Historia

Prehistoria Pemby  pozostaje tajemnicą, ale prawdopodobnie jej pierwsi mieszkańcy przybyli z kontynentu afrykańskiego kilka tysięcy lat temu. Już w 600 r. wyspa stała się kluczowym przystankiem na szlaku handlowym Suazi. Kupcy z Arabii, Indii i Chin używali jej głębokich wód do bezpiecznego zakotwiczenia, kiedy zatrzymywali się, aby zaopatrzyć się w przywozne z wnetrza kontynentu  przyprawy, złoto, kość słoniową i  niewolników. Rola Pemby jako centrum handlu osiągnęła swój szczyt w XI i XV wieku.

Atrakcje wyspy Pemba

Plaże 

Ze względu na ochronne lasy namorzynowe Pemba ma mniej dostępnych plaż niż Zanzibar. Najbardziej znana jest  plaża Vumawimbi, polozna w północno-zachodniej części wyspy na półwyspie Kigomasha, a jej zaciszne brzegi wyglądają jak pocztówka z raju ożywiona do życia.
Bedac na Pemba mozna wybrac sie na  jednodniowa wycieczke na Misali Island, niezamieszkaną przystań na środkowo-zachodnim wybrzeżu Pemby, słynącą z pięknych plaż i płytkich raf koralowych idealnych do nurkowania z rurką.

Nurkowanie i wedkarstwo 
Dziś Pemba jest najbardziej znana jako jedno z ciekawszych miejsc nurkowych w Afryce. Mimo że wyspa otoczona jest ze wszystkich stron rafą koralową, większość miejsc do nurkowania znajduje się u zachodniego wybrzeża, gdzie ląd zanurza się setki metrów w głębokie wody kanału Pemba. Zdominowana przez szczyty i wspaniałe podwodne ściany, podwodna topografia wyspy stanowi naturalne siedlisko dla wszelkiego rodzaju stworzeń morskich, w tym żółwi, rekinów rafowych, wargacza Napoleona i dużych gamefish. Pemba ma doskonałe warunki do  nurkowanie na wszystkich poziomach, ale być może najbardziej znana jest  z bardziej technicznych możliwości nurkowania w ścianach i drifcie. Doświadczeni nurkowie mogą zanurzyć się w silniejsze prądy wyspy i szybować po zadziwiających pionowych ścianach, gdzie manta i promienie orła miotają się wokol. Bliskość kanału Pemba sprawia, że ​​wyspa jest idealnym miejscem dla wędkarzy głębinowych. Oferujemy  jednodniowe wycieczki i wielodniowe safari dla wedkarzy. Ci, którzy marzą o łapaniu ryb, powinni planowac  podróż między wrześniem a marcem.


Dzika przyroda 

Milosnicy przyrody powinni odwiedzić Kidike Flying Fox Sanctuary, w którym mieszka około 4000 endemicznych latających lisów Pemba( (zwanych  popo w języku suahili). Latajace lisy z Pemba to ogromne nietoperze zjadajace owoce z rozpiętością skrzydeł wynoszącą 1,6 metra. Wyglada  szczególnie imponująco, gdy leci nad koroną drzew. Latające lisy można również zobaczyć na szlakach pieszych rezerwatu leśnego Ngezi. Rezerwat leśny Ngezi, na północno-zachodnim krańcu wyspy, piękny, ostatni dziewiczy obszar lasu wilgotnego, ktory przetrwal na Pemba.Jest prawdopodobnie najlepszym miejscem na archipelagu, aby zobaczyć endemiczne gatunki. To miejscem zamieszkania  wielu unikalnych i zagrożonych gatunków:  małp (red columbus Kirka, ktora osiedlila sie tutaj z Josani w latach 6otych  i vervet) , miniaturowych antylop,  ptakow ,a także  bardzo poszukiwanych trzech endemicznych gatunków - sowy Pemba, Pemba o białych oczach i pemba o fioletowych piersiach( Pemba owls, white-eyed pemba and pemba o purple breasts.)
 Do najciekawszych drzew należą trzy rzadkie na całym świecie gatunki mjoho (odyendea zimmermanni), chrystalido pembanus i ensete proboscoideum. Uważa się również, że istnieje wiele unikalnych gatunków małych roślin i owadów, które nie zostały jeszcze zarejestrowane. Miejmy nadzieję, że Ngesi wkrótce zostanie uaktualniony do statusu Parku Narodowego, aby ta pula unikalnych genów została zachowana dla przyszłych pokoleń.
Wszystkim spacerom w rezerwacie musi towarzyszyć miejscowy przewodnik.

Walki bykow

Oprócz historycznych miejsc, sportow wodnych i naturalnego piękna na Pemba mozesz obejrzec  ciekawostke - walke byków. Jest to pozostalosc po portuglaczykach ,ktorzy  w XVII-wieku pojawili sie na wyspie. Walka wygląda  jak hiszpańska  walka byków - z bykiem, matadorem i publicznością, ale wersja Pemban jest łagodniejsza niż jej poprzedniczka, byk i  matadora wykonuja kilka ruchow i w walce byk  nie ginie anie nie jest ranny. Walce byków towarzyszy muzyka, śpiew i perkusja. Po zakonczeniu paraduje przez wioskę ozdobioną kwiatami i okrzyki uznania.
Walka byków na Pemba to  sprawdzianem umiejętności, a nie walką na śmierć i życie. Corrida na Pemba  jest popularnym, corocznym wydarzeniem na wyspie.Tradycyjnie miejscowi organizują walki byków w najgorętszym sezonie, po zbiorze goździków(sierpien-luty) lub podczas uroczystości państwowych, takich jak Dzień Rewolucji.
Walka byków postrzegana jest jako próba odwagi dla mężczyzn hodujących zwierzęta gospodarskie. Torreadorzy i Matadorzy uważają to, co robią, za formę sztuki. Mimo że byk jest przywiązany długą liną i nie ma rogów ,jest nadal niebezpieczny. Walki byków odbywają się w wielu małych wioskach, takich jak Chuale i Kangagani lub na wyspie Kojani. Wydarzenie przyciąga tłum, który gromadzi się wokół boiska.  Pokaz często rozpoczyna się od pokazu tradycyjnej walki kijów przez lokalnych rolników, a następnie walki byków. Każdy z nich ma swoją kolej na wykonanie określonych manewrów i zabawianie entuzjastycznego tłumu.

Historyczny Tour 

Chake Chake

Największym miastem na Pembie, jej stolicą i centrum administracyjnym jest Chake Chake, położone w połowie zachodniego wybrzeża wyspy u podnóża wąskiej zatoczki. Stare miasto położone jest na grzbiecie, skąd można spoglądać w dół przez poranne mgły nad zardzewiałymi blaszanymi dachami na zamulony potok poniżej.
Swoj Historyczny Tour rozpocznij od  Muzeum Pemba w Chake Chake, gdzie znajdziesz najwazniejsze  informacje o przeszłości wyspy. Muzeum znajduje sie w XVIII-wiecznym forcie Omani, który prawdopodobnie został zbudowany na pozostałościach portugalskiego garnizonu z XVI wieku. To małe muzeum ma dobrze zorganizowane eksponaty dotyczące historii wyspy. Wizyta w ruinach w miejscach takich jak Ras Mkumbuu pozwoli zrozumiec wiele więcej, jeśli najpierw zatrzymasz się w muzeum.


 Twierdza  Chake Chake

Najstarszym zachowanym budynkiem w mieście jest Stara Twierdza, która prawdopodobnie pochodzi z XVIII wieku, być może jeszcze z czasach okupacji portugalskiej (1499–1698). Dokumenty z początku XIX wieku opisują twierdzę jako prostokątną z dwoma kwadratowymi i dwiema okrągłymi wieżami w narożach, zwieńczonymi strzechą. Okrągłe wieże są typowe dla ówczesnej architektury arabskiej i suahili, ale kwadratowe wieże są niezwykłe i wskazują na możliwy wpływ Portugalii.

Twierdza stoi przy bramie głównego szpitala w mieście i wychodzi na zatoczkę. Szkoda, że na początku XX wieku rozebrano większą część budynku, aby zrobić miejsce dla nowego szpitala. Pozostała część służyła najpierw jako więzienie, a następnie jako koszary policji do lat 50. XX wieku. Ostatnio został wykorzystany jako rozszerzenie szpitala.

Ruiny Chwaka

 Rozciągnięte wśród palm i pól manioku się około 3 km na południe od Tumbe i składają się z dwóch oddzielnych miejsc. Miejsce Haruni i grobowce Mazrui, które sięgają XVII wieku. Te dwa tworzą pierwotne miasto Pemba, które istniało między XI a XV wiekiem. Jego nazwa pochodzi od Haruna, syna Mkame Ndume i, zgodnie z lokalną tradycją, równie okrutnego jak jego ojciec. Ruiny są bardzo popularne wśród historyków, ale jest to rowniez dobre miejsce na spacer po wzgorzu i widokiem na  piekna atokę.

Ruiny XVIII-wiecznego miasteczka uważane były za stolicę Pemby w okresie, gdy wyspa znalazła się pod kontrolą Arabów Mazrui z Mombasy. Miasto obejmowało duży meczet i fort oraz pozostałości sześciu grobowców członków rodziny Mazrui, w tym jednego z imieniem „Mbarouk bin Khatib” i datą 1807 r. Mazrui zostały obalone przez Seyyida bin Saida i jego Arabów Busaidi podczas na początku 19 wieku, a miasto popadło w ruinę.

Ścieżka wokół skraju doliny prowadzi do 20-hektarowego miejsca w XV-wiecznym mieście. To miejsce było podobno siedzibą Harun bin Ali, który był albo Arabem Nabahani z Paje (we współczesnej Kenii), albo był synem legendarnej Mkany Ndune z Pujini .Tradycja mówi o tym związku i twierdzi, że Harun był równie zimnokrwisty jak jego ojciec, znany jako „Mvunja Pau” lub „łamacz bieguna”.

Tradycja twierdzi również, że w tym mieście znajdował się fort, sale recepcyjne, meczety i huta żelaza, w pobliżu przystań w małej zatoczce. Dziś pozostały tylko dolne ściany dużego meczetu, z kilkoma interesującymi elementami architektonicznymi, w tym pięknym mirhabem i długim centralnym obszarem, pierwotnie wspartym na kwadratowych kolumnach. Wśród dziesięciu grobowców, które można znaleźć, znajduje się pojedyncza konstrukcja kolumnowa, podobno grobowiec samego Harouna, z glazurowanymi płytkami i płaskorzeźbami. Drugi mniejszy meczet znany jest jako „Msikiti Chooko” lub „meczet z zielonego ziarna”, nazwa nawiązująca do historii zbudowanych przez żonę Haruna Mwana wa Chwaka z zaprawą zmieszaną z zielonym ziarnem, aby uczynić zaprawę twardszą .

Ruiny Pujini

Położone na południowy wschód od Chake Chake, największego miasta Pemby. Te zarośnięte ruiny to pozostałości XIII-wiecznego miasta suahili rządzonego przez despotycznego króla.

Ruiny  Ras Mkumbuu


Ruiny starożytnego miasta Ras Mkumbuu znajdują się na szczycie półwyspu na północ od potoku Chake Chake. Usytuowane tuż nad plażą miasto musiało mieć rozległą panoramę otaczającego obszaru i morza za wyspą Mesali na kontynent.
Miasto Ras Mkumbuu jest określane w pismach arabskich jako jedno z głównych miast handlowych na wybrzeżu Afryki Wschodniej od co najmniej X wieku (Jakut bin Abdulla al Rumi, arabski geograf z XIII wieku). Pozostałości mówią o dużym meczecie, z łukowatym mirhabem, minaretem i sufitem wspartym na 12 filarach i 14 grobowcach, również filarowanych i wielu ozdobionych chińską porcelaną (świadectwo zasięgu wczesnych sieci handlowych). Są też pozostałości po domach i studniach. Odkryte wcześniej wykopaliska na miejscu pozostają pod powierzchnią, w tym w przypadku meczetu z X wieku.

Odwiedzając Ras Mkumbuu  mozna wybrac sie  łodziąna pobliska wyspę Mesali, rzekomo kryjówkę legendarnego pirata Kapitana Kidda, który podobno zakopal tu skarb w 1698 roku. Wyspa ma idylliczną plażę i jest znana jako idealne miejsce do nurkowania. Jest tu reprezentowanych 40 z 60 rodzajów koralowców oraz około 240 różnych gatunków ryb.
Ostatnie próby rozwoju wyspy jako ekskluzywnego kurortu turystycznego zostały odrzucone i istnieje nadzieja, że wyspa i otaczająca ją rafa staną się w najbliższym czasie parkiem morskim.

Latarnia Morska Ras Kigomasha

Latarnia morska Ras Kigomasha Położona na cyplu (ras) na dalekim północnym krańcu półwyspu Kigomasha, ta latarnia morska została zbudowana przez Brytyjczyków w 1900 roku i nadal jest aktywnie utrzymywana przez jej właściciela. W przeciwieństwie do wielu latarni morskich na Zanzibarze jest zbudowany z żelaza, a nie z kamienia. Przejdz 95 stopni , bedziesz mogl podziwiać wspaniałe widoki na morze i wyspę.

....................................
Pemba jest idealna, jeśli chcesz uciec od tłumów. Plaże są ciche, rafy do nurkowania są rzadko odwiedzane. Cała wyspa emanuje ekskluzywnością, a jednocześnie zachowuje wystarczającą liczbę roznych opcji zakwaterowania, aby zaspokoić większość budżetów.
Zaciszna  Pemba  to doskonale miejsce dla par na romantyczny miesiac miodowy, dla luksusowych podróżników, ale znajdzie tam dla siebie miejsce rowniez budzetowy turysta z plecakiem(np.Lala Lodge).

Najbardziej wyjątkowa opcję zakwaterowania to  Podwodny Pokój w Manta Resort - prywatna pływająca wyspa na środku oceanu z zanurzoną sypialnia ze  szklanymi ścianami,przez ktore mozesz   ogladac życie wodne przeplywajace obok.
Najłatwiejszym sposobem dotarcia do Pemba jest przylot z prywatną firmą lotniczą, taką jak Coastal Aviation lub Auric Air, które oferują codzienne regularne loty na lotnisko Pemba (PMA) w pobliżu Chake Chake. Loty i czartery są dostępne  z Arushy, Dar es Salaam i Zanzibaru. Promem można podróżować między Zanzibarem a Pembą, chociaż nie jest to bezpieczne. Najbardziej niezawodnymi promami są te obsługiwane przez Azam Marine. Na wyspie mozna
 poruszac sie  lokalnymi  minibusami lub dala dala.
 Jedyny Kantor Wymiana Walut  jest dostępny tylko w stolicy, Chake Chake, ale oferowane kursy wymiany są na ogół dość słabe. Nie oczekuj dużej łączności na Pemba. Nawet najlepsze ośrodki mają problemy z zapewnieniem szybkiego Wi-Fi.

Pemba ma klimat tropikalny, ale łagodniejszy niż kontynent Tanzanii i łagodniejszy niż na wyspie Unguja. Średnia temperatura wynosi 25.5 ° C. . Istnieją dwie pory deszczowe: jedna trwa od listopada do grudnia, a druga od kwietnia do maja. Deszcze kwietniowe / majowe są tak silne, że w tym czasie wiele lóż jest zamykanych. Ogólnie rzecz biorąc, najlepszy czas na podróż jest w suchym sezonie (od czerwca do października). Widoczność jest najlepsza do nurkowania, wilgotność jest najniższa, a komary przenoszące malarię są mniej liczne.

W CO SIE UBRĆ NA AFRYKANSKIE SAFARI

Pakujesz sie na swoje pierwsze safari do Afryki i pojawia  sie pytanie -co zabrac...Nie przejmuj się - przygotowaliśmy przewodnik o odziezy ...

Najczesciej czytane