ZANZIBAR - KULTUROWA MIESZANKA

Wyspy Unguja, Pemba, Latham i wiele innych mniejszych leżą na wschodnim wybrzeżu Tanzanii na Oceanie Indyjskim. Wyspy te składają się na archipelag Zanzibaru. Wyspa Unguja,najwieksza wyspa, powszechnie znana jako sama wyspa Zanzibar. Unguja jest jedną z niewielu zamieszkałych na archipelagu, drugą jest Pemba. Archipelag Zanzibar oferuje fascynujące doświadczenie na wschodnioafrykańskim Oceanie Indyjskim - tropikalna pogoda, wyjątkowa kultura, aktywne białe plaże. W mieście Zanzibar wąskie uliczki historycznego Stone Town wiją się między starożytnymi budynkami ozdobionymi balkonami i gigantycznymi rzeźbionymi drzwiami.


Stwon Town, Zanzibar
 Na wybrzeżu wypływają łodzie rybackie, a na wsi rolnicy uprawiają pola ryżu lub plantacje goździków, które nadają Zanzibarowi nazwę „wyspy przyprawowe”. Powietrze jest wypełnione aromatem przypraw, zapachem, który przenika całą rozpiętość wysp. Przez wiele stuleci cała gospodarka wyspy była związana z uprawą i handlem przyprawami, w szczególności goździkami, gałką muszkatołową, cynamonem, pieprzem i wieloma innymi przyprawami, które pierwotnie zostały przywiezione przez sułtanów z Omanu. Zanzibar to jedno  z największych kulturalnych skrzyżowań na świecie, gdzie Afryka spotyka Arabię ​​i Ocean Indyjski. Zanzibar zawsze był skrzyżowaniem kultur z Afryki, Bliskiego Wschodu, Azji i Europy. Obecnie większość stanowią muzułmanie, którzy pokojowo żyją razem z mniejszością chrześcijan i innych religii. Miejscowym językiem jest suahili, ale angielski jest powszechnie używany. Walutą lokalną jest szyling tanzański,  przyjmowane sa dolary amerykańskie (wydane po 2006 r.) i euro. Karty kredytowe nie są zbyt popularne.
Stown Town, Zanzibar

Wyspa jest dość niezagospodarowana i ma tylko około 5 głównych dróg, z których wszystkie prowadzą z powrotem do głównego miasta. Idealne miejsce dla tych, którzy chcą trochę odkryć, ponieważ jeśli dojdziesz do plaży, wiesz, że popełniłeś błąd!

Jako jedni z pierwszych na wyspy archipelagu Zanzibar przybyli Hindusi, Arabowie i Persowie, robiąc tojuz w VII w  n.e. Byli to głównie kupcy prowadzacy interesy z lokalnymi nadmorskimi miastami suahili na archipelagu. Później indonezyjczycy, malezyjczycy, a nawet chińscy kupcy odwiedzili ten obszar z daleka, aby handlować z suahili bantus. W 1498 roku portugalski odkrywca Vasco da Gama rozpoczął handel z nadmorskimi miastami z Europy. W 1698 Zanzibar stał się częścią osiedli zamorskich Omanu. W XIX wieku Zanzibar znalazł się pod panowaniem angielskim do uzyskania niepodleglosci. W grudniu 1963 r. Zanzibar uzyskał niepodległość od Wielkiej Brytanii jako monarchia konstytucyjna rządzona przez sułtana. Trwało to jednak bardzo krótko. Na początku 1964 r. wybuchła krwawa rewolucja, która w efekcie  doprowadziła do połączenia kontynentu Tanganika z wyspami Zanzibar. Rewolucja w 1964 r. obaliła Sułtanat. Mnóstwo Arabów zostało zamordowanych, okaleczonych i uwięzionych przez siły paramilitarne zdominowane przez czarnych Afrykanów, którzy czuli się pozbawieni praw obywatelskich i władzy. Istnieją różne powody rewolucji na Zanzibarze, powszechnie przyjmuje się, że rolę odgrywały napięcia etniczne.
Stown Town, Zanzibar
Setki lat współistnienia Arabów, południowych Azjatów i Afrykanów zatarły różnice etniczne, ale podczas i po rewolucji pochodzenie etniczne zostało upolitycznione. Z powodu historycznej marginalizacji i rasizmu czarni Afrykanie byli na ogół biedniejsi i mieszkali w gorszych warunkach. Nie byli również w stanie uzyskać dostępu do tych samych możliwości, co ich arabscy ​​lub indyjscy odpowiednicy. Ta nierówność popchnęła ich do buntu przeciwko ludziom, których uważali za ciemiężców.
Pomimo unii napięcie między arabskimi wyspiarzami a Afrykanami z kontynentu trwa do dziś. 

W CO SIE UBRĆ NA AFRYKANSKIE SAFARI

Pakujesz sie na swoje pierwsze safari do Afryki i pojawia  sie pytanie -co zabrac...Nie przejmuj się - przygotowaliśmy przewodnik o odziezy ...

Najczesciej czytane