WIZA DO TANZANII I NA ZANZIBAR- WYMAGANIA

Zeby  wjechać do Tanzanii i / lub na  Zanzibar, wymagana jest wiza i ważny paszport. Paszport musi być ważny przez co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu do Tanzanii / Zanzibaru i mieć co najmniej dwie wolne strony  na wizy/pieczatki. Wiza do Tanzanii można uzyskać po przybyciu na miejscu (lotnisko,port) lub online.
Ta sama procedura dotyczy  wizy na Zanzibar, którą można otrzymać w dniu przyjazdu na międzynarodowe lotnisko na Zanzibarze lub przez online. RODZAJE WIZ  I KOSZTY

Wiza turystyczna
Wiza uprawnia do jednorazowego pobytu w Tanzanii przez maksymalnie 30 dni i jest ważna przez 90 dni od daty wjazdu. Turystyczna wiza tanzańska jest ważna wyłącznie w celach turystycznych (wakacje, wizyta u znajomych  itp.).
Koszt wizy jednorazowej wynosi 50 USD dla obywateli polskich.

Wiza tranzytowa
Zezwolenie na przekroczenie Tanzanii z jednego punktu wejścia do drugiego jest dla osób, których celem wjazdu do Tanzanii jest po prostu przejście przez nią bez odwiedzania. Maksymalny dozwolony pobyt w Tanzanii na tranzytowej wizie Tanzania wynosi 7 dni. Wiza tranzytowa  nie może być wykorzystywana do celów turystycznych. Koszt wizy tranzytowej wynosi 30 USD.

Wiza biznesowa
Wiza biznesowa Tanzanii może zostać wydana tym osobom, które chcą przyjechać na krótkoterminowe zlecenia, które  nie przekraczają 90 dni. Może być wydana w następujących celach: Do wykonywania specjalnych zadań i prowadzenia legalnej działalności gospodarczej zgodnie z prawem krajowym.
Wiza biznesowa jest wydawana w Centrum Imigracyjnym, Dar Es Salaam, Zanzibar, punktach wejścia i urzędach konsularnych Tanzanii za granicą.Koszt -od 200USD

Wiza polecająca
Dla obywateli niektórych krajów wymagana jest specjalna odprawa przed Komisarzem Generalnym ds. Imigracji lub Komisarzem ds. Imigracji (Zanzibar) przed wydaniem wizy. Kraje te należą do kategorii wiz poleconych. Nie dotyczy obywateli polskich.

Tanzania Visa / Zanzibar Visa service online.

Od listopada 2018 r. Rząd Tanzanii uruchomił usługę online Tanzania e-Visa, aby ułatwić proces ubiegania się o wizę turystyczną  w przypadku Tanzanii i Zanzibaru.
Aby uzyskać wizę Tanzania e-Visa, należy wypełnić formularz wniosku online.  Polska jest na liscie  krajów kwalifikujących się do ubiegania się o czek e-Visa. Pelna lista  tutaj.

Wiza przy wjeździe

Wiza przy wjeździe jest dostępna na wszystkich głównych morskich portach i lotniskach wjazdowych do Zjednoczonej Republiki Tanzanii / Zanzibaru. Urząd imigracyjny jest otwarty dzień i noc. Uzyskanie wizy doTanzanii przy wjeździe nie jest trudne, ale mogą być długie kolejki, dlatego sugerujemy przygotowanie wizy online.
W dniu przyjazdu wiza jest dostępna dla posiadaczy paszportów wielu narodów,wsrod nich Polacy. Niektóre narodowości są również zwolnione. Pełne listy znajdziesz tutaj.
By  otrzymac  wize możesz zostać poproszony o okazanie biletu powrotnego i dowodu wystarczających środków na pobyt w Tanzanii. Ale to nie jest reguła.

Procedura wizowa Tanzania / Zanzibar

1. Na pokładzie samolotu lub statku do Tanzanii otrzymasz dwa formularze wizowe, które należy wypełnić przed lądowaniem. Jeśli nie dostaniesz tych formularzy w samolocie, są one również dostępne w porcie wejścia.
2. Po wypełnieniu formularzy, podejdź do wyznaczonego miejsca / okna, w którym siedzą umundurowani agenci imigracyjni. Tam daj im paszport i wypelnione obydwa formularze i dokonaj płatności.
3. Po pozostawieniu dokumentów poczekaj, aż usłyszysz swoje nazwisko. Zajmie to około 15-30 minut, i będziesz mógł odebrać paszport z naklejką wizy Tanzania / Zanzibar.
Z paszportem w ręku możesz przejść do wyjscia. PÖrzy okineku immigracyjnnym zostana jeszcze pobrane twoje odciski palców, dostaniesz pieczęć do paszportu i mozesz isc odebrać bagaż.

Uwaga: Zanzibar jest częściowo autonomiczny. Podczas podróży na Zanzibar nie opuszczasz  Tanzanii, ale po dotarciu do Zanzibaru będziesz musiał przejść przez osobne formalności imigracyjne (jednak bez dodatkowych opłat).

Platnosc

Płatności za wizę Tanzania / Zanzibar  teoretycznie można dokonać gotówką lub kartą kredytową / debetową *. Pamiętaj - jeśli jest to gotówka, upewnij się, że banknoty są nieuszkodzone i nie starsze niż z 2009 roku. Urzędnicy imigracyjni zwykle przyjmują tylko nominały 50 USD i tylko nowe banknoty; z platnoscia  starszymi niż 2009 mozec byc w Tanzanii / Zanzibarze problem! Żadne inne waluty nie są akceptowane, jedynie  USD!

Uwaga: na wszelki wypadek przygotuj się na płatność gotówką i kartą kredytową. Czasami licznik płatności kartą kredytową jest zamknięty. Co drugi dzień gotówka w USD nie jest akceptowana, tylko karty kredytowe…

  …
Jeśli nadal nie masz pewności co do wymogów wizowych w Tanzanii, skontaktuj się z naszym zespołem- https://hellotanzania.com/contact/  

W CO SIE UBRĆ NA AFRYKANSKIE SAFARI

Pakujesz sie na swoje pierwsze safari do Afryki i pojawia  sie pytanie -co zabrac...Nie przejmuj się - przygotowaliśmy przewodnik o odziezy ...

Najczesciej czytane