WIELKA MIGRACJA
 Wielka Migracja to zjawisko, którego nie można porównać z niczym innym na ziemi. Trudno wyobrazić sobie miliony gnu, przerażonych i spanikowanych, przemieszczających  sie by wygrać walkę o życie i swoje potomstwo.
Z pewnością często oglądałeś  w telewizji przyrodnicze  programy o  zwierzetach  walczacych o  przeżycie. Teraz możesz być naocznym świadkiem  tej niesamowitej siły natury. Imponujące stada gnu i zebr podróżujące przez sawannę  Tanzanii,  podczas jednej z największych migracji na świecie, toczące odwieczną walkę o przetrwanie. Wybierz sie z nami by ogladac to niesamowite zjawisko a  na pewno sie nie rozczarujesz.Ogromne stada zwierząt przemieszczają się w poszukiwaniu pożywienia,  wody, i by wychowuac młode podczas zmian sezonowych. To gra o przetrwanie. Ogromne skupiska zwierząt, zwłaszcza nowonarodzonych, są łatwym celem.
Dlatego drapieżniki, lwy i hieny podążają za Wielka Migracja i przerzedzają stada. A wiele zwierząt po prostu umiera z wyczerpania.

Czym jest Wielka Migracja?

Wielka Migracja to nazwa ruchu ponad 1,5 miliona gnu i setek tysięcy zebry i gazeli. Zwierzęta przez cały rok, przemieszczaja sie w poszukiwaniu świeżego wypasu i lepszej jakości wody.

Stada  poruszają się według rocznego schematu, który jest dość przewidywalny. Jednak dokladny czas migracji  jest całkowicie zależny od  opadów deszczu w danym roku.

Wielka Migracja to zjawisko występujace w Afryce Wschodniej, przez większą część roku w Tanzanii i około 3 miesięcy w Kenii. Zwierzęta podróżują około 2000 kilometrów rocznie z południowych równin Serengeti / Ngorongoro  do rezerwatu Masai Mara w Kenii,  i z powrotem. Jednak wszystkie stada nie poruszają się dokładnie w jednej linii. Na przykład zebry częściej docierają do Masai Mara przed gnu, ponieważ są nieco szybsze. Ruch odbywa się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. To ciągle zmieniający się cykl. Trudno jest podać dokładne daty przemieszczania się zwierząt, które mogą się zmieniać co roku, ponieważ są całkowicie zależne od opadów deszczu. Niestety zmiany klimatu zwiększają różnicę z roku na rok. Pory deszczowe w Serengeti stają się coraz bardziej nieregularne. Niektóre lata mają wczesne ulewy, podczas gdy w innych przedłużaja się i zaburzaja naturalną równowagę stad.
Nasi przewodnicy sledza na  bieżąco ścieżki zwierząt i, w zależności od ich ruchu, wybierają  miejsce na safari i zakwaterowanie.

Gdzie podziwiac Wileka Migracje 

Na drodze Wielkiej Migracji jest pare  specjalnych  miejsc  widokowych :
Rzeka Grumeti, przeplywajaca przez Park Narodowy Serengeti, jest idealnym miejscem ,gdzie mozna obserwowac przeprawe gnu. Krokodyle zapelniaja rzekę i atakują niespodziewanie  gnu podczas przeprawy. Gnu  przepływaja rzekę, aby dotrzeć do pastwisk na północy. Nie ma innej drogi , więc przekroczenie rzeki jest desperackim,  lecz koniecznym wyczynem.

 Rzeka Mara.Migrujące stada muszą przekroczyć  inna rzeke- Marę. Rowniez rzeka Mara przeplywajaca przez Park Narodowy Serengeti do kraju Narok w Kenii, jest  jednym z lepszych miejsc widokowych. Ogladanie  spanikowanych  stad gnu przechodzacych w wielkim zanieszaniu  przez rzekę Mara jest  spektakularne.

Ndutu Area. Cielenie występuje zwykle w ciągu 3 tygodni w lutym. Wtedy  ponad 500 000 młodych gnu rodzi się na otwartych równinach, by pozniej  dołączyć do mega-stada. Cielęta gnu, dopiero co urodzone, są kluczowymi celami dla drapieżników. Szczegolnie gepardy  skupiają się na cielętach, dorosły gnu jest czasem dla geparda zbyt duży, aby go zaatakować. Oprocz gepardow  wokol takich stad kraza lwy i hieny.


Przybliżona trasa   Wielkiej Migracji

Listopad- Luty
Na poczatku listopada zaczynaja sie krótkie deszcze, a chwile  później, stada gnu przybywają na równiny Serengeti.  Przebywaja na południu i wschódzie od Seronera, wokół Ndutu i obejmują czesc  obszaru chronionego Ngorongoro. Rozproszone na tych równinach gnu i zebry żyją wszędzie - żywią się świeżymi, pożywnymi trawami. Tutaj gnu rodzą młode. W lutym,w  krótkim okresie dwóch do trzech tygodni rodzi sie około 500.000 cieląt . Stada gnu są w ciągłym ruchu, a wycielenie nie zakłóca tego rytmu. Co więcej, cielęta gnu są wytrzymalymi  zwierzętami -potrafią stać po trzech minutach  od urodzenia i dolaczaja do stada  w wieku zaledwie pięciu minut. Po kilku dniach mogą nawet wyprzedzić drapieżniki. O tej porze roku dochodzi do spektakularnych akcji - mnostwo noworodków w stadach i drapieżników czajacych  się na nie chętnie w pobliżu.
Pozostają do marca. Potem stopniowo rozprzestrzeniają się na  równiny na zachód, a następnie na koniec  kwietnia rozpoczynają wielką migrację na północ.

Marzec-Kwiecien Na przelomie marca/kwietnnia w  Tanzanii zaczynaja  długie deszcze, a stada zaczynają migrować do Zachodniego Korytarza Serengeti. W okresie tym  podążanie mokrymi drogami  za stadami moze byc utrudnione. Jednak  jest to niesamowity czas na wizytę  ze wzgledu na mala ilosc turystow. Nadal możesz doświadczać migracji i mieć Serengeti prawie wyłącznie dla siebie.

Maj. Koniec maja to  koniec długich deszczy we wschodnim Serengeti i północnym Ngorongoro i stada zaczynaja się przemieszczać na północ, migrując w poszukiwaniu świeżego wypasu i wody.
Poszczególne grupy gromadzą się i tworzą większe stada i rozpoczyna się sezon godowy. Czesc z nich kieruje sie na polnoc ,ale wiekszosc  podaza na zachód. Obszar wokół Moru Kopjes i na zachód od Seronera jest najlepszym miejscem do obserwowania rozwoju akcji.


Czerwiec. Około czerwca  Wielka Migracja gnu często jest zatrzymywana po południowej stronie rzeki Grumeti.To pierwszą przeszkoda wysokiego ryzyka- przeprawa przez rzekę.  Rzeka jest głęboka z powodu deszczy. Dlatego  oprocz krokoldyli oczekujacych swych ofiar , ​​utonięcie to wysokie ryzyko dla  gnu podczas przeprawy przez  Grumeti.

Lipiec-Sierpien. W lipcu i sierpniu migracja gnu idzie w kierunku północnym, często rozprzestrzeniając się na szeroki front: niektóre przechodzą przez rezerwat Grumeti i Ikorongo, inne na północ przez serce Parku Narodowego Serengeti.

Wrzesien. We wrześniu stada przemieszczaja sie po  północnej Serengeti, gdzie spotykaja nastepna przeszkode - rzeka Mara. W tym czasie migracja pozostaje po obu stronach rzeki. Ogromne krokodyle nilowe czekają na zwierzeta ,ktore napedzane zewem natury,  wchodza do wody, aby moc  wypasać się na przeciwległych brzegach. Do września ostatnie stada   przekraczaja rzekę Mara.

Pazdziernik.Od października wszystskie  stada  zgodnie  rozpoczynaja powrotna droge na południe. Przez zachodnie Loliondo i obszar Lobo   wracając  z powrotem do Serengeti w listopadzie.

Następnie migracja zaczyna się od nowa…W CO SIE UBRĆ NA AFRYKANSKIE SAFARI

Pakujesz sie na swoje pierwsze safari do Afryki i pojawia  sie pytanie -co zabrac...Nie przejmuj się - przygotowaliśmy przewodnik o odziezy ...

Najczesciej czytane