Tarangire Park, Tanzania


Tarangire Park to  jeden z najbardziej niedocenianych parków w Afryce, choc z pewnoscia   zasluguje na uwage. To miejsce, w którym słonie spaceruja leniwie po równinach jak bydło, gdzie lwy ryczą i szczekają zebry. Dodatkowy powod do odwiedzenia Tarangire Park - wspaniałe stoiska epickich baobabów,  kopce termitów, a także trawiaste równiny sawanny i rozległe bagna. Baobab to bezsprzecznie  rozpoznawalny symbol Afryki. Jak napisał wielki pisarz  Ryszard Kapuściński: „Jak słonie wśród innych zwierząt, tak jak baobaby wśród drzew: nie mają sobie równych”.
Baobaby Tarangire mogą osiągnąć nawet 30 m wysokości, niektóre pnie mają średnicę 11 m, a niektóre drzewa osiągnęły wiek około 1000 lat; najstarszy odnotowany baobab, osiągający szacowany wiek 6000 lat, był w Afryce Południowej. Mozna zauwazyc, ze słonie uwielbiają korę baobabu, chociaż rzadko zdarza się, że mogą tym  zabić drzewo; większość baobabów odrasta korę bez wyrządzenia trwałych uszkodzeń.

Głównym źródłem świeżej wody dla dzikich zwierząt jest plynaca przez Park rzeka Tarangire( od ktorej pochodzi nazwa Parku). Ekosystem Tarangire ma ponad 700 lwów , ktore czesto motua zaobserwowac. Mniej widoczne, ale mimo to obecne, to lamparty i gepardy. Tarangire to takze  duze stada sloni, zebr, gnu, żyraf, bizonów i innych roślinożerców. Z ponad 450 gatunkami ptaków Tarangire jest czasem uważane za najlepsze miejsce do obserwacji ptaków w Tanzanii. Tarangire  podczas pory suchej  to podobno największe skupisko słoni na świecie.
Tarangire  Park znajduje się 130 km od Arushy i 70 km od jeziora Manyara Park. Istnieją 2 bramy - główna brama parkowa, która jest oddalona o 7 km dobrą drogą dojazdową z wioski Kigongoni i bramą Boundary Hill wzdłuż północno-wschodniej granicy. Park nie wynajmuje pojazdów. Powierzchnia Parku wynosi 265,8 km², oficjalna nazwa - Park Narodowy Tarangire, założony: w 1970 roku. Najlepszy czas na wizyte: od czerwca do października (zwierzęta przybywają nad rzekę, ale to High Season - park jest pełen turystów)


W CO SIE UBRĆ NA AFRYKANSKIE SAFARI

Pakujesz sie na swoje pierwsze safari do Afryki i pojawia  sie pytanie -co zabrac...Nie przejmuj się - przygotowaliśmy przewodnik o odziezy ...

Najczesciej czytane