REZERWAT SELOUS , TANZANIA


Rezerwat Selous- Informacje ogolne

Rezerwat Selous to rozległy obszar o powierzchni 48 000 km2. Większy niż  Szwajcaria i dwa razy większy niż Park Narodowy Krugera w RPA. Położony w dorzeczu rzeki Rufiji, w sercu południowej Tanzanii. Jest to największy rezerwat dzikiej przyrody w Afryce, choć tylko niewielka część północna przeznaczona jest na turystykę fotograficzną - dostęp do regionu południowego jest surowo zabroniony. Obecnie rezerwat dzieli się na turystykę fotograficzną i łowiectwo, które są głównym źródłem dochodów niezbędnych do ochrony obszaru przed kłusownictwem, a tym samym do wsparcia całego obszaru ochrony. Co roku około 200 zagranicznych myśliwych płaci ogromną sumę pieniędzy, aby zastrzelić do 2000 wyznaczonych zwierząt (kwota rezerwowa) między lipcem a listopadem. Celem jest zmniejszenie wpływu człowieka. W planach jest rozszerzenie obszaru turystyki fotograficznej po południowej stronie rzeki Rufiji.
Selous to To największy rezerwat dzikiej przyrody w Afryce, miejsce, w którym można zobaczyć dziką przyrodę; bardzo bogata w zwierzynę i piękne krajobrazy ze wzgórzami i rzekami Rufiji, Kilombero i Luwegu oraz ich zalewami. Zwierzęta i krajobrazy to to, co odwiedzamy w Safari - a to miejsce z pewnością nie rozczaruje. Safari do Selous nie byłoby kompletne bez obejrzenia Wąwozu Stigglera, gdzie Wielka Rzeka Ruaha spotyka się z rzeką Rufiji. Wąwóz Stieglera to kanionowa konstrukcja, która jest częścią rzeki Rufiji i znajduje się w rezerwacie Selous Game. Mając długość około 8 km, szerokość około 50 m i głębokość od najwyższego punktu do powierzchni wody 100 m, został nazwany na cześć szwajcarskiego łowcy dużych zwierząt, który został tam zdeptany na śmierć przez słonia w 1907 r., Chociaż niektóre źródła podają, że zapadł się w wąwóz i zmarł. Na zachodzie i kolej TAZARA na północy i zawiera wszystkie różne formy roślinności występujące w tym ekosystemie.

Fauna i flora w Selous

Rezerwat przyrody Selous jest jednym z najstarszych chronionych obszarów dzikiej przyrody w Afryce i został ogłoszony obszarem chronionym w 1896 r., W 1982 r. Uznany za obszar światowego dziedzictwa UNESCO. Rezerwat Selous Game Reserve jest jednym z niewielu miejsc, w których można łączyć safari lądowe i rzeczne. (Rzeka Rufiji). I nie jest tak zatłoczony jak północna część. Rzeka Rufiji z lagunami, piaszczystymi brzegami i jeziorami oraz otaczające ją lasy i lasy tworzące północną, dostępną część rezerwatu przyrody Selous, tworzą bardzo niezwykłe środowisko safari. Selous jest często porównywany do Serengeti. Znajdziesz tam dużą liczbę słoni, czarnych nosorożców, gepardów, żyraf, lwów, hipopotamów i krokodyli oraz wyjątkowo interesujący i kolorowy asortyment ponad 440 znanych gatunków ptaków i zdrową populację afrykańskich psów myśliwskich. 

Rezerwat Selous Game jest stosunkowo niezakłócony przez wpływy ludzkie. Park ma wiele stref wegetacyjnych, od gęstych zarośli po otwarte zalesione łąki. Rezerwat dzikiej zwierzyny Selous jest jednym z największych zachowanych obszarów dzikiej przyrody w Afryce, charakteryzującym się stosunkowo niezakłóconym procesem ekologicznym i biologicznym, w tym różnorodnością gatunków dzikich zwierząt o znacznych relacjach drapieżnik / ofiara. Rezerwat zawiera wiele różnych rodzajów roślinności, w tym skaliste wzgórza pokryte akacją, galerie i lasy gruntowe, bagna i nizinne lasy deszczowe.


Co robić w  Rezerwacie Selous ?

Z nami możesz w pełni skorzystać z oferty Selous, z różnorodnych rodzajów aktywności. Połączenie rzeki - meandrujących strumieni, jezior wół i bagien - z otwartymi lasami, równinami i gęstymi zaroślami sprawia, że ​​Selous jest interesującym środowiskiem ekologicznym i idealnym miejscem do zwiedzania samochodem, podczas wycieczek statkiem i pieszo. Nie jest to możliwe w wielu innych obszarach. 


Spacer po buszu

Spacer po buszu jest cudownym doświadczeniem, które zabiera Cię najbardziej „wewnątrz” natury, w którym widać nie tylko duże rzeczy, ale także małe. Zwiedzanie daje możliwość poruszania się w tempie natury.
Nasi wyszkoleni przewodnicy nauczą Cię wszystkiego, co chcesz wiedzieć o drzewach, trawach, owadach, ścieżkach. Spacerując po buszu można poczućsie  jego częśća. Spacer po buszu wymaga dostrojenia się do buszu, jego dźwięków i zapachów, temperatury i kolorów: tak przetrwały zwierzęta, podobnie jak nasi przodkowie, zanim wynaleźliśmy klimatyzację i samochody. Spacer po buszu w Selous zaczęło być promowane przez Richarda Bonhama z Kenii, działacza środowiskowego, który eksplorował to miejsce w latach 80. XX wieku z najbardziej nieustraszonymi klientami.
Spacer organizowany jest wcześnie rano. Po filiżance herbaty i domowej roboty ciasteczku zostaniesz poinformowany o zasadach poruszania się po afrykańskim buszu; czego nie robić i co robić, jeśli pojawi się jakas klopotliwa sytuacja. Po krótkiej odprawie-spacer. 

Istnieją dwa rodzaje spacerów - bushwalking and walking safari 


Bushwalking(spacer po buszu) w Rezerwacie Selous 

Specer poza rezerwatem. Buszmen, który oprócz informacji o zwierzętach i naturze, pokaże kilka sztuczek związanych z przetrwaniem w buszu. Czas trwania około 2 godzin - czas i stopień trudności można dostosować do wymagań gości.


Walking Safari (piesze safari ) w Selous 

Drugi typ to piesze safari w parku w towarzystwie uzbrojonego strażnika. Uwaga - ze względów bezpieczeństwa nie zawsze możemy zaoferować piesze safari; jeśli na przykład nie mamy do dyspozycji uzbrojonego strażnika lub padał deszcz. Również ze względów bezpieczeństwa dzieci w wieku 15 lat lub młodsze nie mogą uczestniczyc w pieszym safari. Czas trwania około 2-3 godz.


 Safari lodzia  w Selous 

Selous dzieki  rzece Rufuji jes znany z safari łodzią. I nie bez powodu. Oglądanie dzikiej przyrody z różnych perspektyw jest wyjątkowym doświadczeniem.
Przewodniki pokaże ci tajemnice, które kryją się w wodach rzeki Rufiji. Organizujemy safari łodzią po poludniu, aby goście mogli podziwiac pięknyy zachod słońca. Światło zachodzącego słońca odbija się w wodzie, tworząc niesamowity spektakl. Łódkowe safari to szansa zobaczenia krokodyli ,ktore wyleguja sie wzdłuż brzegów rzeki Rufigi, a ich opancerzone skóry są jedynymi nierównymi krawędziami w rzekach. Częste są hipopotamy wygrzewające się w błocie, uciekające przed południowym słońcem, kolorowe ptaki i inni mieszkańcy rzeki. Możesz mieć szczęście i zobaczyc słonie kąpiące się w rzece.


Wedkowanie w Rezerwacie  Selous

Wędkowanie w Selous to świetny sposób na urozmaicenie swojego safari. Jeziora i rzeki są domem dla wielu różnych ryb ,w tym najbardziej znane z  ogromnych sumów (niektóre dorastają do 1,5 m długości). 
Jednak prawdziwym celem jest jedno z najniebezpieczniejszych stworzeń słodkowodnych na świecie- ryba tygrys! (Znana ze swojej wojowniczej natury i przerażającego zestawu zębów!) Ten szczególny gatunek występuje w wodach rzecznych i osiąga 15 kg, przy średniej złowionej rybie 5-8 kg.

Możesz wedkowac z brzegu rzeki w obozie lub na rzece, poza rezerwatem. Można również łowić ryby w Rezerwacie, gdzie podczas  podrozy  łodzią w poszukiwaniu  odpowiednich miejsc do wedkowania bedziesz mial mozliwosc obserwowania i słuchajania przyrody. Możesz mieć szczęście i zobaczyć słonia przekraczającego rzekę lub hipopotama patrzącego na ciebie nad migoczącą powierzchnią wody.

Najlepiej  czas na afrykanskie wedkowanie w Selous jest od czerwca do połowy października i od połowy grudnia do końca lutego.Wizyta w Selous Hot Springs  (gorace zrodla)

Podczas safari samochodem w Selous mozesz  udać się do Hot Springs lub „Maji Moto” (jak się je nazywa w Kiswaheli), ktorych jest kilka wokół wzgorz Beho Beho. Do niektórych można łatwo dojechać samochodem.

Gorąca woda siarkowa wypływa ze skał, spływa z góry małymi strumieniami, tworząc szereg malowniczych basenów. Z takie gorące źródło wyplywala legendarna wody, która miała uczynić wojowników z powstania Maji Maji z 1905 r. niewrażliwym na pociski niemieckich żołnierzy kolonialnych.

 W drodze do Hot Springs odwiedzisz Grobowiec Frederica Courtney Selous, przyrodnika, odkrywcy, myśliwego i żołnierza, który zginął w 1917 r. Podczas I wojny światowej w pobliżu wzgórz Beho Beho.Jedną z najbardziej cenionych cech Selous jest „mały ruch” pojazdu na jego drogach. Możesz przeżyć wielogodzinne safari po rezerwacjach bez oglądania innych pojazdów.

Game Drive (Safari Autem) w Rezerwacie Selous

Klasyczne safari to tradycyjna jazda samochodem. Korzystanie z otwartych pojazdów (z plandekowym dachem, aby chronić klientów przed słońcem), Organizujemy całodniowe lub półdniowe jazdy po Rezerwacie Selous. Całodniowa aktywność zwykle się po śniadaniu w obozie i obejmuje lunch w buszu. Goście maja calodniową szybką jazdę w dziczy i powroty do obozu o zachodzie słońca. Kazdy „Miłośnik safari” powinnien doświadczyć, jak raz w życiu całodniowego safari.

Rezerwat Selous-historia


Nazwa parku została nadana w 1922 roku od nazwiska myśliwego, pisarza i badacza, kapitana Fredericka Courtenaya Selousa, który został zabity podczas pierwszej wojny światowej w Rezerwacie  pod Sugar Mountain w Beho Beho, w walce z Niemcami . Jego imię jest ogólnie wymawiane po francusku, bez ostatnich „s” - „seloo” - i tak wymawia się dziś nazwę parku. Selous był synem prezesa londyńskiej giełdy. Ukończył szkołę publiczną i zafascynował się Afryką, zainspirowany pismami Livingstone'a. W 1871 r., wbrew rodzinie, która chciała, aby został lekarzem, wyjechał do Południowej Afryki i zamieszkal tam.

Selous był nazywany „największym z białych myśliwych”; wyróżniał się wśród innych emigrantów wielkim zainteresowaniem przyrodą i głoszeniem wczesnych teorii na temat ochrony przyrody i historii - co nie przeszkodziło mu w karierze myśliwego. Miał niezwykłe umiejętności jako myśliwy i tropiciel, i zaczął z nich korzystać, organizując safari; w 1909 r. zorganizował ekstrawaganckie safari myśliwskie dla Roosevelta i jego świty.

W CO SIE UBRĆ NA AFRYKANSKIE SAFARI

Pakujesz sie na swoje pierwsze safari do Afryki i pojawia  sie pytanie -co zabrac...Nie przejmuj się - przygotowaliśmy przewodnik o odziezy ...

Najczesciej czytane